Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Realizacja inwestycji oczkiem w głowie zarządu JSW

Autor: wnp.pl (JD)
05-02-2018 11:59 |  aktualizacja: 05-02-2018 12:24
Realizacja inwestycji oczkiem w głowie zarządu JSW

W JSW inwestycje to priorytet

Fot. PTWP

W Jastrzębskiej Spółce Węglowa trwa realizacja inwestycji. W Ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice ukończony został  kolejny etap modernizacji zakładu przeróbczego. Było nim wybudowanie nowego zagęszczacza lamelowego.

 • Inwestycję zrealizowano przed terminem i po przeprowadzeniu prób ruchowych włączona ona została do eksploatacji.
 • Głównym celem prowadzonych od paru lat zmian w technologii zakładu jest zwiększenie produkcji węgla koksowego. 
Jak wskazano w „Jastrzębskim Węglu” wydawanym przez Jastrzębską Spółkę Węglową, jest to możliwe do osiągnięcia dopiero poprzez zwiększenie wydajności obiegu wodno-mułowego i wydzielenie najdrobniejszych frakcji ziarnowych, które dotychczas w postaci zawiesiny kierowano do osadników.

Zagęszczacz lamelowy, jako jedyny w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, pozwala na zagęszczanie dużej ilości odpadów poflotacyjnych, w obiekcie charakteryzującym się małą powierzchnią zabudowy. To szczególnie istotne w sytuacji, kiedy  szczupłość miejsca nie pozwala na wybudowanie innego zagęszczacza o żądanej wydajności.

Kolejne inwestycje realizowane w kopalni Knurów-Szczygłowice dotyczące zabudowy nowych urządzeń przeznaczonych do najdrobniejszych frakcji - między innymi nowe prasy filtracyjne, wirówki sedymentacyjno-filtracyjne - umożliwią w niedalekiej perspektywie produkcję przynajmniej 85 procent węgla koksowego.

Taki cel zawarto w strategii Jastrzębskiej Spółki Węglowej do 2030 roku. Na rynku węgla energetycznego oferta JSW jest tylko uzupełnieniem, a zatem zamierza ona skoncentrować się na wydobyciu węgla koksowego. Pozwala on bowiem osiągać spółce wyższe marże.     

- Stabilna produkcja węgla na poziomie od 15,6 mln t w roku 2018 do 18,2 mln t w roku 2030 przy kosztach gwarantujących rentowność EBITDA; poziom sprzedaży węgla na poziomie zbliżonym do produkcji węgla; zrównoważony poziom produkcji i sprzedaży koksu na poziomie powyżej 3,4 mln ton - takie są główne założenia ekonomiczne nowej strategii JSW. 

Dokument zakłada też poprawę efektywności produkcji poprzez inwestycje i wprowadzanie nowych technologii, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań techniczno-technologicznych, funkcjonowanie zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju w celu harmonijnej współpracy z interesariuszami, w tym ze społecznością lokalną. 

Założono też stabilność finansową w celu realizacji założeń programu inwestycyjnego - w tym celu utworzono fundusz stabilizacyjny. 

W JSW wskazują, że najistotniejszym elementem strategii jest koncentracja działalności wszystkich jej podmiotów wokół efektywnej produkcji węgla koksowego i sprzedaży końcowego produktu, jakim jest dla Grupy JSW koks. 

KOMENTARZE (13)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP