PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Realia nadzorowania urzędów górniczych w Europie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-09-2015 10:44
Realia nadzorowania urzędów górniczych w Europie

Ciekaw jestem, jakie wnioski dla nadzoru górniczego w pozyskiwaniu akceptacji społecznej dla górnictwa mają przedstawiciele innych państw - mówi Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Fot. PTWP

Rola nadzoru górniczego w budowaniu akceptacji społecznej dla działalności górniczej to wiodący temat Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich.

W XXI tego typu spotkaniu, które odbywa się w dniach 15-16 września br. w Helsinkach, uczestniczy w nim Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Spotkania odbywają się cyklicznie, raz w roku, na zaproszenie przedstawicieli nadzoru górniczego poszczególnych państw europejskich.

Jak przypomina Jolanta Talarczyk, rzeczniczka, doradca prezesa WUG - Wyższy Urząd Górniczy był organizatorem takich obrad trzykrotnie: w 1996 roku w Katowicach, w 2004 r. we Wrocławiu oraz w 2011 r. w Krakowie.

Spotkania są elementem współpracy sektorowej w zakresie górnictwa krajów Unii Europejskiej, a także krajów współdziałających na tym polu z UE.

Mają na celu - zaznacza Jolanta Talarczyk - przede wszystkim wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania nadzoru górniczego, a także przemysłu wydobywczego w poszczególnych krajach europejskich.

Zmienia się nie tylko miejsce obrad, ale także ich temat wiodący. W tym roku w Finlandii dyskusja będzie dotyczyła roli nadzoru górniczego w budowaniu akceptacji społecznej dla działalności górniczej.

Podczas ostatnich spotkań dzielono się m.in. doświadczeniami w przekształceniach własnościowych kopalń, wnioskami z największych katastrof górniczych oraz sukcesami w rekultywacji terenów pogórniczych.

- Ciekaw jestem, jakie wnioski dla nadzoru górniczego w pozyskiwaniu akceptacji społecznej dla górnictwa mają przedstawiciele innych państw - mówi Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. - W Polsce służą temu rozwiązania prawne, kampanie informacyjne, ramy organizacyjne rozwiązywania konfliktów oraz działania funkcjonujących zakładów górniczych, likwidacja szkód górniczych i jej monitoring. Do momentu wydania koncesji na wydobywanie kopaliny w naszym kraju rola organów nadzoru górniczego w budowaniu społecznej akceptacji dla górnictwa jest raczej ograniczona. Sprowadza się do opiniowania projektów zagospodarowania złoża, ale już na tym etapie analizujemy projektowaną eksploatację m.in. pod kątem jej negatywnego wpływu na powierzchnię terenu, obiekty budowlane i stosunki wodne, w tym przewidywanych deformacji terenu. W kolejnych fazach przygotowania i prowadzenia wydobycia mamy więcej decyzyjnych kompetencji - ocenia prezes WUG-u.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP