Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Raz jeszcze wiceburmistrz Polkowic do prezesa GIPH

Autor: wnp.pl
14-03-2011 13:35

Wiceburmistrz Polkowic przesłała nam polemikę z wywiadem udzielonym przez Janusza Olszowskiego, prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej portalowi wnp.pl.

Poniżej treść pisma przesłanego przez wiceburmistrz Polkowic Stanisławę Bocian:
"Wspomniany podatek od nieruchomości gminy otrzymały w wyniku reformy samorządowej i uchwalenia ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa ta przyznała gminom prawo do całości tego podatku. Nie istniał problem z jego poborem gdy funkcjonowały przedsiębiorstwa państwowe, nie było wówczas spraw spornych. Pojawiły się onedopiero w wyniku przekształceń własnościowych. Spółki prawa handlowego zaczęły szukać obniżki kosztów. Niestety także kosztem gmin górniczych.

Prezes Olszowski powołuje się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 12 marca 2002 roku. Sąd rzeczywiście stwierdził, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie może być wnętrze ziemi. I słusznie, nikt wyrobiska jako trójwymiarowej przestrzeni w górotworze nie opodatkowuje. Chodzi jednak o budowle przy pomocy, których prowadzona jest działalność gospodarcza. Jednocześnie Prezes Olszowski nie wspomina o wcześniejszych uchwałach Naczelnego Sądu Administracyjnego nr 3 i 4 z 29 listopada 1999 roku. Otóż NSA uznał, że budowle w wyrobiskach podziemnych podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Czym różni się bowiem taśmociąg czy rurociąg na powierzchni ziemi, od tego pod ziemią. Niezależnie od ich usytuowania spełniają te same zadania, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Uzależnienie podatku od nieruchomości od ich usytuowania - na powierzchni ziemi lub pod ziemią, pozostawałoby w jaskrawej sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości i sprawiedliwości opodatkowania o czym doskonale wiedzą także naukowe autorytety.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych począwszyod 01.01.2003 roku wyraźnie doprecyzowała przepis dotyczący podatku od nieruchomości od budowli. Wprowadzono w niej zapis o następującym brzmieniu: "budowle służące do działalności gospodarczej”. Przepis miał wyeliminować spory między gminami, a firmami górniczymi. Niestety przedstawiciele branży górniczej notorycznie starają się nie respektować obowiązującego prawa. Pan Prezes GIPH dobrze o tym wie, co nie przeszkadza mu to oskarżać gminy górnicze o skok na kasę, pazerność itp. A przecież gminy wykonują zadania publiczne na rzecz całego społeczeństwa.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP