PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ratunek dla coraz słabszego polskiego górnictwa

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
30-05-2014 09:31
Ratunek dla coraz słabszego polskiego górnictwa
Fot. Andrzej Wawok

Brak działań modernizacyjnych w czasie koniunktury na rynku węgla i wysokich cen surowca, daje teraz o sobie znać ze zdwojoną siłą. Mają zostać podjęte działania, które pozwolą złapać oddech branży węglowej.

Pora na zdecydowane działania w sektorze węglowym. Należy je podjąć z pełną determinacją - na poziomie operacyjnym w każdej ze spółek, jak i strategicznym z poziomu całego sektora.
Węgiel jeszcze długo pozostanie numerem jeden w miksie energetycznym Polski, jednak pozostaje pytanie, czy będzie to surowiec z polskich kopalń.

Czwartego czerwca zostanie przedstawiony raport międzyresortowego zespołu ds. sanacji górnictwa węgla kamiennego. To pokłosie zapowiedzi premiera Donalda Tuska podjęcia działań, które mają wspomóc nasze górnictwo.

Od dawna wiadomo, że musimy podnosić efektywność, zabiegać o konkurencyjność polskiego węgla. A związki zawodowe również muszą dać przyzwolenie na zmiany. W kwestiach operacyjnych najważniejsze będzie szybkie zażegnanie problemu płynnościowego. Tu na pierwszy plan wybijają się problemy największej spółki, czyli Kompanii Węglowej.

Kolejna ważną kwestią będzie ciągła poprawa efektywności, by obniżyć koszty jednostkowe. Polska posiada zaledwie jednoprocentowy udział w światowej produkcji i handlu węglem, stąd nie mamy możliwości wpływu na globalną podaż i ceny. Polskie górnictwo musi się zatem umieć dostosować do realiów światowych.

W górnictwie wiodącą kwestią są nakłady inwestycyjne. W sektorze węglowym intensywność inwestycyjna jest większa niż w innych branżach. Teraz spółki stanęły przed wyzwaniem utrzymania nakładów inwestycyjnych. Niestety utrzymanie nakładów inwestycyjnych przez producentów węgla jest coraz trudniejsze, co odczuwają kooperanci kopalń.

Każda spółka węglowa wymaga kompleksowego spojrzenia na kwestie efektywności. Istotna będzie znacząca poprawa w wykorzystaniu maszyn i urządzeń górniczych, lepszym zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Inwestować trzeba tam, gdzie jest to najbardziej opłacalne. W tym kierunku będzie zapewne zmierzał nowy zarząd Kompanii Węglowej. Trzeba działać w sposób zdecydowany, bo czekanie na wzrost cen węgla na rynku międzynarodowym, może być zgubne. Po prostu nie wszyscy mogą tego ożywienia koniunktury doczekać.

Na zwałach znajduje się obecnie w Polsce prawie 15 mln ton węgla, wliczając w to górnictwo i energetykę. Po roku 1989 nie powstał u nas kompleksowy bilans paliwowo-energetyczny. Nie wiadomo, jakie będzie zapotrzebowanie na węgiel za lat 10 czy 20.

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP