Ratownicy górniczy ćwiczyli w obiektach zabytkowej kopalni

Ratownicy górniczy ćwiczyli w obiektach zabytkowej kopalni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Adepci ratownictwa górniczego ćwiczyli w poniedziałek w Tarnowskich Górach wydostawanie poszkodowanych na powierzchnię, a także ewakuację z dużych wysokości. Niecodzienne było miejsce treningu - obiekt nominowany na listę UNESCO.

W ćwiczeniach brało udział ponad 20 osób z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, podzielonych na dwie grupy. Pierwsza z nich opanowała wybudowany w XIX wieku Szyb Żmija o głębokości ponad 40 metrów - jeden z 28 tarnogórskich obiektów przemysłowych zgłoszonych do wpisu na listę UNESCO. Szyb Żmija to element trasy turystycznej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Spełnia on w kopalni dwie funkcje - wentylacyjną i ewakuacyjną.

Jak relacjonował Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), trening polegał na jak najszybszym wydostaniu na powierzchnię uwięzionych pod ziemią górników. Ratownicy opuszczali sprzęt do podziemi, a następnie wydobywali poszkodowanych. Z kolei druga grupa próbowała swoich sił, instalując na szczycie wieży wyciągowej Zabytkowej Kopalni Srebra oraz na powierzchni tzw. tyrolkę, służącą do ewakuacji poszkodowanych z dużej wysokości.

Jak podkreśla Rudnicki, od powstania trasy turystycznej w Zabytkowej Kopalni Srebra, czyli od 1976 roku, nie doszło tam do żadnego wypadku, w wyniku którego trzeba byłoby wzywać na pomoc wyspecjalizowanych ratowników. Mimo to, zarządzające obiektem SMZT ma z bytomską Stacją podpisaną stosowną umowę.

"Podziemny i nadziemny trening to nie tylko ukłon w stronę bezpieczeństwa zwiedzających kopalnię turystów, ale także uwięzionych w kopalniach górników" - zaznaczył Rudnicki. Ćwiczenia z udziałem przyszłych ratowników potrwają do wtorku.

W Polsce jest blisko 4,9 tys. ratowników górniczych; część z nich pracuje w specjalistycznych jednostkach, jak CSRG i okręgowe stacje ratownicze, jednak przeważająca większość to ratownicy zatrudnieni w kopalniach. Oprócz dyżurów i uczestnictwa w akcjach, wykonują oni pod ziemią wiele prac, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa; są też wysyłani do działań w najbardziej zagrożonych rejonach kopalń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ratownicy górniczy ćwiczyli w obiektach zabytkowej kopalni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!