XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

RAŚ do prezydenta: zyski z węgla w Warszawie, koszty - na Śląsku

RAŚ do prezydenta: zyski z węgla w Warszawie, koszty - na Śląsku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O bycie adwokatem Śląska, który przez dziesięciolecia "ponad miarę ponosił koszty modernizacji Polski", zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego Ruch Autonomii Śląska. Według RAŚ z owoców pracy górników korzysta Warszawa, a ze skutkami eksploatacji węgla boryka się Śląsk.

W przededniu Barbórki przewodniczący Ruchu Jerzy Gorzelik skierował do Bronisława Komorowskiego list otwarty, w którym nawiązał do zorganizowanych w tym roku z inicjatywy prezydenta obchodów górniczego święta w Warszawie.

"Na tegoroczną Barbórkę zaprosił Pan górników do Warszawy. To miły gest. Święto swej patronki górnicza brać będzie mogła spędzić tam, dokąd od dziesięcioleci trafiają owoce jej pracy. Skutki eksploatacji węgla pozostaną niestety w regionie" - napisał Gorzelik.

Dodał, że nie wątpi w szczerość słów prezydenta, kierowanych do górników, ocenił jednak równocześnie, że zamiatane przez lata pod dywan problemy Śląska "nabrzmiewają i pilnie domagają się uczciwego namysłu i energicznego działania". "Stoimy dziś w obliczu skutków wieloletniej, nierzadko rabunkowej eksploatacji surowców. Negatywne konsekwencje wydobycia węgla obciążały i nadal obciążają społeczność regionalną" - podkreślił.

Przewodniczący RAŚ zwrócił też uwagę, że szacowany koszt odnowienia samych zasobów mieszkaniowych Bytomia stanowi wielokrotność rocznego budżetu tego miasta i obiecanej mu przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego kwoty około 100 milionów euro w latach 2014-2020. "Postępująca dewastacja górniczych gmin obniża ich atrakcyjność w oczach zarówno potencjalnych inwestorów jak i mieszkańców" - przestrzegł.

Zdaniem Gorzelika problemy górniczych gmin wynikają z nadmiernego obciążenia kosztami wydobycia przy niedostatecznej skali rekompensaty za spowodowane eksploatacją szkody. W jego ocenie jest to efekt polityki władz centralnych.

Przywołał też obliczenia Stowarzyszenia Gmin Górniczych, według których na zmianie sposobu naliczania opłaty eksploatacyjnej od roku 2002 przed dziesięć lat samorządy straciły, wbrew zapewnieniom rządu, ponad miliard trzysta milionów złotych.

"To niewiele mniej niż roczny budżet województwa śląskiego. Jakby tego było mało, ostatnie decyzje dotyczące naliczania +janosikowego+ - podjęte w celu ratowania finansów województwa mazowieckiego, czerpiącego przecież ogromne korzyści z koncentracji central dużych firm blisko politycznej władzy - pozbawią części wpływów szereg miast w województwie śląskim" - zaznaczył.

Gorzelik ocenił, że konieczne są pilne działania dla powstrzymania postępującej degradacji Śląska. "W obliczu obojętności rządu i parlamentu, może Pan stać się skutecznym adwokatem społeczności lokalnych, które przez dziesięciolecia ponad miarę ponosiły koszty modernizacji Polski i dziś patrzą w przyszłość z rosnącym niepokojem. To rola godna Prezydenta Rzeczypospolitej" - podsumował.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: RAŚ do prezydenta: zyski z węgla w Warszawie, koszty - na Śląsku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!