Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ralf Bartels, IG BCE: górnictwo potrzebuje długofalowych i klarownych strategii

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
05-10-2009 09:31
Ralf Bartels, IG BCE: górnictwo potrzebuje długofalowych i klarownych strategii

Planowanie w górnictwie musi być długoterminowe - mówi dla portalu wnp.pl dr Ralf Bartels, przewodniczący Wydziału Górnictwa i Polityki Energetycznej IG BCE

Ile górnictwo niemieckie wydobywa obecnie węgla kamiennego? Jak Pan, przewodniczący Wydziału Górnictwa i Polityki Energetycznej IG BCE (Przemysłowego Związku Zawodowego Górnictwa, Chemii i Energii - IG BCE Industriegewerkschaft Bergbau, Chemie, Energie) zapatruje się na sprawy wydobycia w niemieckich kopalniach?
- W 2008 roku to wydobycie wyniosło ok. 18 mln ton.

W 2012 roku mają być w Niemczech cztery kopalnie, które będą wydobywać ok. 12 mln ton węgla.

W 2007 roku został podpisany tzw. system finansowania górnictwa w Niemczech, w którym to dokumencie wyznaczono określone kryteria. Z tego tytułu koncern RAG, który jako jedyny wydobywa węgiel w Niemczech, otrzymuje pomoc finansową na zamykanie kopalń, na działania dotyczące kopalń już zlikwidowanych oraz otrzymuje bieżące dofinansowanie.

Szczególnym obciążeniem są koszty, jakie trzeba ponosić na działania dotyczące zlikwidowanych już kopalń.

Należy podkreślić, że w Niemczech państwo w podobnym zakresie wspiera zarówno energetykę odnawialną, jak i węglową. Tak jest dobrze i jest to sprawiedliwe.

Wysokość wsparcia jest uzależniona od sytuacji panującej w danym okresie na rynku światowym. To wsparcie dla górnictwa wynosi ok. 1,5-2 mld euro rocznie.

Te środki są przeznaczane na zamykanie kopalń, na działania dotyczące kopalń już zamkniętych oraz na pokrycie różnicy między ceną węgla na świecie, a ceną po jakiej jest on wydobywany w Niemczech.

W 2012 roku w Niemczech mają być cztery kopalnie, które wydobywać będą ok. 12 mln ton węgla. Owych 12 mln ton jest niezmiernie istotnych, to dla nas swoiste ubezpieczenie energetyczne wpływające wydatnie na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Jak zapatruje się Pan na możliwość prywatyzacji sektora węglowego w Polsce?

- Akurat w Niemczech górnictwo, wprawdzie w różnych konfiguracjach, ale zawsze było prywatne. A to, czy prywatyzować sektor węglowy, to tylko i wyłącznie sprawa polska.

Warto natomiast nadmienić, że planowanie w górnictwie musi być długoterminowe. To nie może być planowanie „od jednych do drugich wyborów”. Polityka polityką, ale górnictwo potrzebuje roztropnych, długofalowych strategii.

My w Niemczech zawsze domagamy się tego, by były jasne perspektywy określone na ileś lat w przód. Owe perspektywy muszą być przez polityków jasno określone i prawnie zabezpieczone.

I pewnie tego samego domaga się środowisko górnicze w Polsce: jasnej i klarownej sytuacji oraz wskazania kierunków dalszego rozwoju górnictwa.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Kolejna część wywiadu z Ralfem Bartelsem zostanie opublikowana w portalu wnp.pl w środę 7 października 2009 roku.

Zobacz także: Ralf Bartels, IG BCE: Europa musi posiadać własne zaplecze surowcowe

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP