Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PZZ Kadra: inwestycje ważniejsze niż duży zysk

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
26-02-2008 06:12

Prywatyzacja spółek węglowych i ich sytuacja finansowa oraz nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego to główne tematy, o jakich chcemy rozmawiać w trakcie posiedzenia Zespołu Trójstronnego - mówi Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych Kadra.

Czego oczekuje Pan po obradach Zespołu Trójstronnego 26 lutego?
Oczekujemy przedstawienia planów rządu dotyczących górnictwa, do tej pory nie było ze strony rządu konkretnych deklaracji w tej sprawie. Chcemy się dowiedzieć, czy kontynuowana będzie strategia dla górnictwa węgla kamiennego na lata 2007-2015 czy też będą w niej jakieś zmiany – a jeśli tak to jakie. Spodziewam się, że obecny rząd nie zaproponuje jakiś rewolucyjnych zmian wobec sektora węglowego. Z pewnością sporo miejsca poświęconego zostanie omówieniu sytuacji poszczególnych spółek węglowych i ich wyników finansowych.
Będziemy chcieli rozmawiać także o nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Nie podoba nam się sposób proponowanych zmian w tym dokumencie, które nie były konsultowane ani z pracodawcami ani ze związkami zawodowymi.

Chyba można spodziewać od obecnego rządu kontynuacji zamierzeń prywatyzacji spółek węglowych. Prywatyzacja byłaby rewolucyjną zmianą?

Centrale związkowe, w tym Kadra, zdają sobie sprawę, że potrzebne są środki na inwestycje w górnictwie. Jeżeli miałyby być one pozyskane dzięki prywatyzacji, to w grę wchodzi ewentualnie tylko prywatyzacja poprzez giełdę i to pod warunkiem zachowania większościowego pakietu akcji przez Skarb Państwa. Nad takim rozwiązaniem warto dyskutować. Nie wyobrażamy sobie natomiast prywatyzacji poprzez wybór partnera strategicznego, ponieważ mamy bardzo złe doświadczenia takich prywatyzacji, gdzie inwestorzy nie wywiązywali się w pełni z zobowiązań wobec załogi zawartych w pakietach socjalnych. Tak było m.in. w przypadku Polskich Hut Stali, obecnie ArcelorMittal Poland.

Jak Pan ocenia sytuację finansową spółek węglowych?

Oczywiste jest, że spółki węglowe od wielu lat są niedofinansowane, w efekcie rozwijają się wolniej niż powinny. Dlatego spółki wypracowane pieniądze powinny przede wszystkim przeznaczać inwestycje, wykazywanie przez nie dużego zysku bez wątpienia jest dobre dla pozytywnego wizerunku firmy, ale może skutkować mniejszymi inwestycjami, co w dłuższej perspektywie jest szkodliwe. Nie zapominajmy, że jeśli zapełniona ma być luka w zatrudnieniu w spółkach węglowych, to znaczące część wypracowanych środków powinna być przeznaczona na wzrost wynagrodzeń.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP