PSL chce budować kopalnie na Lubelszczyźnie

PSL chce budować kopalnie na Lubelszczyźnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Program, który ma sprzyjać budowaniu kopalń węgla kamiennego w Lubelskiem zaprezentował w czwartek europoseł PSL Krzysztof Hetman. Jego zdaniem, w Lubelskiem, gdzie znajduje się jedna piąta polskich zasobów węgla, mogą powstać trzy lub cztery kopalnie.

  • Program dotyczący wsparcia budowy kopalń, to jeden elementów programu samorządowego PSL dla województwa lubelskiego.
  • Zdaniem partii, budowa kopalń przynieść ma nowe miejsca pracy.
  • Ma też zahamować "drenaż umysłów" i spowodować "powrót lubelskich emigrantów", którzy wyjechali do pracy w innych regionach lub zagranicę.

- To program do konsultacji (...) będziemy się spotykać z mieszkańcami woj. lubelskiego, przedsiębiorcami, samorządami lokalnymi - powiedział europoseł, który jest szefem PSL na Lubelszczyźnie.

Przedstawiony przez Hetmana program polega na wsparciu - głównie z funduszy unijnych - samorządów, przedsiębiorców, uczelni, aby tworzyli korzystne warunki, kształcili kadry, tworzyli otoczenie biznesowe i usługowe dla przyszłej kopalni.

- Mamy idealny moment, by rozpocząć rozmowy nad wsparciem budowy nowych kopalni, dlatego że ten program ma się opierać w dużej mierze o środki europejskie, które będziemy mieli dostępne po roku 2020 - zaznaczył Hetman.

Podał, że zasoby węgla w Zagłębiu Lubelskim (obszar ok 4 tys. km kw., obejmujący tereny w powiatach hrubieszowskim, zamojskim, chełmskim, radzyńskim) szacowane są na ok 40 mld ton, z czego około 10 mld ton, to złoża już zbadane.

- W województwie lubelskim leży jedna piąta zasobów polskiego węgla - podkreślił Hetman. Zaznaczył, że jedyna kopalnia węgla na Lubelszczyźnie - Bogdanka - rocznie wydobywa ok. 9 mln ton, ale jej możliwości są większe. W kopalni zatrudnionych jest około trzy tysiące osób.

- W Lubelskiem realna byłaby budowa czterech, pięciu kopalni. Byłaby możliwa na ziemi zamojskiej i chełmskiej. Na ziemi zamojskiej jest jeden z najbardziej poszukiwanych rodzajów węgla, czyli węgiel koksujący. Jedna kopalnia może zatrudnić od trzech do czterech tysięcy osób, a dodatkowo generuje 12 tys. miejsc pracy w otoczeniu - powiedział Hetman.

Program przedstawiony przez Hetmana zakłada, że potencjalny inwestor, który chciałby wybudować kopalnię, nie otrzymywałby żadnego bezpośredniego wsparcia inwestycji - np. dotacji czy ulg - ale też nie oczekiwałoby się od niego inwestowania w tzw. otocznie, np. w infrastrukturę. Program przewiduje wsparcie budowy infrastruktury drogowej, czy wodno-kanalizacyjnej dla samorządów lokalnych, na których terenie byłaby budowana kopalnia.

Program przewiduje też wsparcie przedsiębiorstw z woj. lubelskiego, działających w sektorze górniczym lub świadczących usługi dla kopalni. Chodzi m.in. o zwiększenie potencjału tych firm lub otwarcie nowych.

Specjalne warunki miałyby być tworzone także dla kadry kopalni. Hetman zaznaczył, że dzisiaj kopalnie zatrudniają specjalistów nowoczesnych technologii np. programistów, automatyków, informatyków, mechatroników, elektryków, czy specjalistów dozoru górniczego. Program zakłada tworzenie korzystnych warunków dla tych ludzi do osiedlania się - m.in. pięcioarowa działka za złotówkę dla rodziny, bezpłatny projekt domu pasywnego. "Samorządy otrzymałyby specjalne (...) środki na infrastrukturę społeczną - żłobki, przedszkola, szkoły.(...) Musimy dać coś z siebie, żeby przyciągnąć nie tylko inwestora, ale też wysoko wykwalifikowaną kadrę na teren woj. lubelskiego" - zaznaczył Hetman.

Podkreślił, że potrzebne jest też wsparcie rządu w postaci m.in. przyspieszenia procedur związanych z wydawaniem koncesji i decyzji środowiskowych, czy budowy niezbędnej infrastruktury kolejowej i energetycznej. Jego zdaniem, należałoby też wprowadzić przepis zobowiązujący właściciela kopalni do informowania rządu o planowanym zamknięciu, bądź sprzedaży kopalni, z uwzględnieniem pierwokupu po stronie skarbu państwa. "Wtedy będziemy zabezpieczeni, że nie dostanie się taka kopalnia w ręce spekulacyjne lub (że) zostanie zamknięta z dnia na dzień"- dodał.

Europoseł podkreślił - powołując się na dane GUS - że roczne zapotrzebowanie na węgiel kamienny i koksowy w Polsce wynosi 72,3 mln ton (na świecie - 7,5 mld ton) i jest ono wyższe niż wydobycie - 66 mln ton (6,9 mld na świecie). To powoduje, że do Polski importowane jest ok 8,2 mln ton węgla rocznie, głównie z Rosji. Jak dodał, w ciągu ostatnich 20 lat zapotrzebowanie na węgiel na świecie wzrosło dwukrotnie i ciągle rośnie. "Węgiel będzie wciąż na świecie bardzo potrzebny" - podkreślił

Program dotyczący wsparcia budowy kopalń, to jeden elementów programu samorządowego PSL dla województwa lubelskiego. Hetman zapowiedział, że kolejnym będzie program dla rolnictwa, który zostanie przedstawiony za miesiąc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PSL chce budować kopalnie na Lubelszczyźnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!