XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przybywa firm szukających węgla w Trzebini

Przybywa firm szukających węgla w Trzebini
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzecia firma otrzymała od ministra środowiska koncesję na rozpoznanie złoża węgla kamiennego, rozciągającego się na terenie trzech gmin na zachodzie Małopolski. Dawniej część złoża eksploatowała zamknięta kopalnia "Siersza" w Trzebini.

Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik urzędu miasta Trzebini Robert Siwek, koncesję na rozpoznanie złoża węgla kamiennego i metanu w obszarze "Siersza-Krystyna" otrzymała firma Hydrotech Carbonia z Rybnika. Obszar objęty koncesją zajmuje ponad 41 kilometrów kwadratowych na terenie małopolskich gmin: Krzeszowice, Trzebinia i Alwernia.

Pod koniec zeszłego roku koncesje otrzymały Kopalnia Granitu Kamienna Góra na złoże "Siersza" o powierzchni ponad 25 kilometrów kwadratowych znajdujące się na terenie gminy Trzebinia oraz katowicka spółka Carbon Investment na złoże "Siersza 2", które obejmuje ponad 13 kilometrów kwadratowych i rozciąga się na terenie gmin Trzebinia i Jaworzno.

Spółka Hydrotech Carbonia, która właśnie otrzymała koncesję będzie miała trzy lata na przeprowadzenie prac badawczych, w tym m.in. wykonanie 4-5 otworów badawczych do głębokości 700 metrów.

Po zrealizowaniu wszystkich zadań zapisanych w koncesji, inwestor będzie mógł starać się w Ministerstwie Środowiska o koncesję wydobycie węgla z tego obszaru.

Według burmistrza Trzebini Stanisława Szczurka, udzielenie koncesji rozpoznawczych to efekt kilkuletnich rozmów z inwestorami krajowymi i zagranicznymi, zainteresowanymi wznowieniem wydobycia węgla na tym terenie.

"W efekcie aż trzech inwestorów przystąpiło do przewidzianych prawem geologicznym i górniczym procesów koncesyjnych, co rodzi coraz większe nadzieje i szanse na odrodzenie się górnictwa węglowego w rejonie naszej gminy" - podkreślił burmistrz.

Zaznaczył, że Trzebinia to gmina z dużymi tradycjami górniczymi, jest tam więc duże poparcie i sentyment wśród mieszkańców dla tej gałęzi przemysłu wydobywczego. W mieście tym od połowy XIX wieku funkcjonowała Kopalnia Węgla Kamiennego "Siersza", która została zamknięta w 2001 roku.

Według mapy geologiczno-gospodarczo-sozologicznej, opracowanej w 2001 roku na zlecenie Gminy Trzebinia przez naukowców z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, w rejonie Trzebini wciąż zalega pod ziemią około 227 mln ton węgla kamiennego.

Sierszańskie złoża węglowe zostały dobrze rozpoznane, a ich zasobność została oszacowana na podstawie 986 odwiertów badawczych, wykonanych w latach 1939-1992 zarówno z powierzchni ziemi, jak i z wnętrza byłej kopalni. Do głębokości 1000 metrów zasoby złoża "Siersza" oraz "Siersza - obszar rezerwowy" są ulokowane w 14 pokładach.

Średnia grubość pokładów to około 3,5 metra, ale rozpoznano również pokład o miąższości wynoszącej 9 metrów. Średnia kaloryczność węgli z sierszańskich złóż wynosi około 24,5 MJ/kg.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przybywa firm szukających węgla w Trzebini

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!