Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prześwietlą firmy górnicze

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
02-10-2014 10:09 |  aktualizacja: 02-10-2014 11:51
Prześwietlą firmy górnicze
fot. Andrzej Wawok

Niezależnie od dochodzeń prowadzonych po najcięższych wypadkach nadzór górniczy będzie kompleksowo prześwietlał firmy, których pracownicy zostali poszkodowani w tragicznych zdarzeniach.

Jak wskazuje Jolanta Talarczyk, doradca, rzecznik prasowy prezesa WUG, te kontrole będą miały bardzo szeroki zakres, począwszy od szkoleń pracowników, wyposażenia załogi, organizacji pracy, po zawierane umowy z kontrahentami wykonującymi usługi w ruchu zakładów górniczych.
Takie zalecenie wszystkim jednostkom nadzoru górniczego wydał prezes WUG na naradzie dyrektorów OUG, SUG i Departamentów WUG, która odbyła się 25 września br.

- Dwadzieścia wypadków śmiertelnych w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku wymaga stanowczej reakcji - zaznacza Mirosław Koziura, prezes WUG. - Musimy zatrzymać niepokojący trend. Stan bezpieczeństwa w zakładach górniczych obniża się, choć malejąca ilość wypadków ogółem pozornie może świadczyć, że jest lepiej niż w poprzednich latach. Niewykluczone, że niektóre wypadki lekkie umykają statystyce, nie są zgłaszane lub ukrywane. Przed nami najtrudniejszy okres, koniec roku, gdy atmosfera około świąteczna nie sprzyja rozwadze. Dlatego musimy zdyscyplinować przedsiębiorców, a zwłaszcza dozór wyższy i średni w kopalniach. Jesteśmy już po spotkaniach z kierownictwami spółek węglowych, pismach wzywających zarządy firm do pilnowania stanu bhp, teraz czas na kolejne działania. Kontrole kompleksowe nie są jedynym naszym instrumentem w zakresie prewencji wypadkowej. Przygotowujemy dwa filmy szkoleniowe dotyczące niebezpiecznych zdarzeń związanych z eksploatacją przenośników taśmowych oraz opadem skał za stropu, a także broszury bhp-owskie, z którymi będziemy chcieli dotrzeć do kopalnianych załóg. Ponadto będziemy nakłaniali przedsiębiorców do stosowania obudowy kotwowej jako dodatkowej, spinającej stropy i ociosy oraz do dostosowywania przenośników taśmowych do jazdy ludzi - podkreśla Mirosław Koziura.

20 tegorocznych wypadków śmiertelnych (stan na 30 września) to prawie tyle samo co w całym 2013 roku. Z tego 12 zdarzyło się w górnictwie węgla kamiennego. Trzy z nich dotyczyło firm usługowych.

Na milion ton wydobywanego węgla - wskazuje Jolanta Talarczyk - wskaźnik wypadkowości wynosi za osiem miesięcy br. 0,26 (w ub.r. 0,24). Wśród tegorocznych śmiertelnych zdarzeń aż pięć jest związanych z przenośnikami taśmowymi w kopalniach węgla kamiennego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP