Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przejęcie Kopexu przez TDJ zagrożone?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
01-08-2016 20:56 |  aktualizacja: 02-08-2016 07:51
Przejęcie Kopexu przez TDJ zagrożone?
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Grupa TDJ, przy aktywnej współpracy banków i firm doradczych, opracowała propozycję restrukturyzacji zadłużenia Grupy Kopex. Jeden z banków odrzucił jednak możliwość zawarcia porozumienia, podczas gdy wymogiem niezbędnym jest akceptacja warunków restrukturyzacji długu Kopeksu przez wszystkie banki.

- Wraz z podpisaniem w marcu br. umowy warunkowej, dotyczącej nabycia przez spółkę zależną grupy TDJ kontrolnego pakietu akcji Kopex S.A., grupa TDJ zaangażowała się w próbę ratowania marki i potencjału grupy Kopex.  Jako doświadczony inwestor w sektorze przemysłowym, opracowaliśmy plan, którego celem jest uratowanie Kopeksu – poprzez  konsolidację kluczowych spółek branży okołogórniczej w ramach grupy Famur – oraz stworzenie silnego polskiego podmiotu zdolnego do skutecznej konkurencji  ze światowymi liderami branży około górniczej – podała TDJ w komunikacie. 
Efektem zaangażowania grupy TDJ w ten projekt było opracowanie propozycji restrukturyzacji zadłużenia Grupy Kopex, która została przedstawiona wierzycielom finansowym w czerwcu br.

- W wyniku kilku rund negocjacji, przy aktywnej współpracy banków, Grupy TDJ i firm doradczych, ostatecznie 29 lipca br. przedstawiliśmy skorygowany projekt propozycji restrukturyzacji zadłużenia Grupy Kopex. Porozumienie, wypracowane po ostatniej turze rozmów i uwzględniające stanowiska większości banków, może nie dojść do skutku. Jeden z banków stanowczo odrzucił możliwość zawarcia porozumienia, podczas gdy wymogiem niezbędnym jest akceptacja warunków restrukturyzacji długu Kopeksu przez wszystkie banki – czytamy w komunikacie TDJ.

W ocenie TDJ wypracowane porozumienie to konkretna i kompleksowa propozycja uwzględniająca interesy wszystkich stron, z istotnymi ustępstwami ze  strony TDJ jako inwestora. W ocenie TDJ porozumienie stwarza realną możliwość utrzymania kompetencji, tradycji i doświadczenia polskich producentów maszyn górniczych, a także jest szansą  na utrzymanie wielu miejsc pracy w tym sektorze gospodarki.

- Pragniemy w tym miejscu podkreślić, że udało się tę propozycję sformułować dzięki profesjonalnemu  podejściu większości banków zaangażowanych w finansowanie Kopeksu i ich woli osiągnięcia kompromisu. TDJ zrobił wszystko, co możliwe, by zbudować propozycję, która będzie akceptowalna przez wszystkie instytucje finansowe. Czekamy obecnie na wyniki rozmów
i uzgodnień pomiędzy wierzycielami finansowymi Grupy Kopex, gdyż uzgodnienie porozumienia pomiędzy sobą przez wszystkie banki jest warunkiem koniecznym jego wejścia w życie – napisano w oświadczeniu TDJ.

Zarząd TDJ SA wyrażił nadzieję, że banki zaangażowane w finansowanie Grupy Kopex znajdą akceptowalne dla każdego z nich rozwiązanie, umożliwiające restrukturyzację zadłużenia Grupy Kopex i tym samym stworzenie warunków do zbudowania silnej polskiej marki.

Przypomnijmy, że TDJ S.A. bezpośrednio i wraz z podmiotami zależnymi posiada już 32,88 proc. akcji Kopex S.A.

Krzysztof Jędrzejewski , wraz z podmiotem zależnym, ma 35,39 proc. akcji Kopex a 0,37 proc. akcji spółki jest w rękach Kopex S.A.

Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 697 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP