PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przejęcie Brzeszcz bezpośrednio z KW niekorzystne dla Taurona?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
13-04-2015 16:28
Przejęcie Brzeszcz bezpośrednio z KW niekorzystne dla Taurona?

Prawdopodobnie, gdyby Tauron przejmował Brzeszcze bezpośrednio z KW to zapłaciłby mniej, niż gdyby kupował ją od SRK, większe byłyby natomiast nakłady inwestycyjne i ryzyka

Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Rząd przygotowuje awaryjny plan pomocy dla Kompanii Węglowej. Jednym z jego elementów jest przekazanie nierentownych kopalń KW bezpośrednio do Węglokoksu i Tauronu z pominięciem Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Zdaniem giełdowych analityków przejęcie kopalni Brzeszcze bezpośrednio z Kompanii Węglowej (KW) niesie ze sobą więcej zagrożeń niż szans dla Taurona i na pewno będzie przedmiotem obaw inwestorów.

- Przejęcie kopalni Brzeszcze bezpośrednio z Kompanii Węglowej (KW) niesie ze sobą więcej zagrożeń niż szans dla Taurona i na pewno będzie przedmiotem obaw inwestorów. Rynek wg wcześniejszych komunikatów oczekiwał kupna kopalni od SRK po procesie restrukturyzacji, która mogłaby objąć zarówno kwestie dostosowania infrastruktury kopalni i poziomu zatrudnienia do wielkości wydobycia. Koszty te będzie musiał ponieść prawdopodobnie dodatkowo Tauron, istnieje także ryzyko, że ostatecznie mogą okazać się one wyższe niż obecne oczekiwania oraz, że w ramach Taurona, który jest spółką stabilną trudniej będzie niż bezpośrednio w SRK przeprowadzić procesy związane z restrukturyzacją zatrudnienia - mówi wnp.pl Stanisław Ozga, analityk Domu Maklerskiego banku PKO BP.
Potrzeba 500 mln zł inwestycji

Wskazuje, że Brzeszcze nawet po restrukturyzacji nie wydają się być łatwą inwestycją. Brzeszce to kopalnia wysokometanowa, generująca jedną z najwyższych strat w KW (EBIT na poziomie minus 229,6 mln zł w 2014r.) Częściowo wynikało to z poziomu wydobycia, które po pożarze endogenicznym znajduje się na poziomie poniżej optymalnego (931 tys. ton węgla w 2014 r.). Jednak strata operacyjna była wykazywana także przy wyższym wydobyciu w 2011 r. na poziomie 1,9 mln ton i wyniosła 63,5 mln zł. Nakłady na zwiększenie wydobycia i uruchomienie wyłączonych pokładów węgla wg publikowanych szacunków mają wynosić ok. 500 mln zł. Zasoby operatywne wystarczą na ponad 30 lat.

Bieżąca sytuacja na rynku węgla w dalszym ciągu jest trudna: wg danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) w pierwszych dwóch miesiącach roku spadały wydobycie, sprzedaż oraz ceny, rosły natomiast zapasy. Nie oczekuje się obecnie także istotnego wzrostu cen węgla energetycznego w ciągu najbliższych lat.

- Prawdopodobnie, gdyby Tauron przejmował Brzeszcze bezpośrednio z KW to zapłaciłby mniej, niż gdyby kupował ją od SRK, większe byłyby natomiast nakłady inwestycyjne i ryzyka. Trudno jednak oceniać efekt potencjalnie niższej ceny zakupu przed restrukturyzacją, ponieważ nie znamy ceny po jakiej kopalnia mogłaby zostać kupiona po restrukturyzacji od SRK. Dodatkowo Tauron planował kupno kopalni wraz z inwestorem finansowym i prowadzenie tej inwestycji poza bilansem. Mogło to wynikać również z faktu, że Tauron proporcjonalnie do sowich zysków realizuje największy program inwestycyjny w polskiej energetyce. Z tego powodu spółka jest najbardziej zadłużona (wskaźnik długu netto do EBITDA wynosił na koniec roku 1,85) - prognozuje Stanisław Ozga.

KOMENTARZE (22)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP