Przedstawiciele JSW i Shella rozmawiali o zgazowaniu węgla

Przedstawiciele JSW i Shella rozmawiali o zgazowaniu węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Technologie zgazowania węgla są coraz tańsze i coraz bardziej dostępne; tym samym stają się realną alternatywą dla konwencjonalnych metod korzystania z węgla - ocenia prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), Jarosław Zagórowski. W środę o zgazowaniu węgla rozmawiali przedstawiciele JSW i koncernu Shell.

W spotkaniu, o którym portal wnp.pl informował kilka dni temu ( Przedstawiciele koncernu Shell z wizytą w siedzibie JSW), zainicjowanym przez posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Marcinkiewicza, uczestniczyli m.in. przedstawiciele zarządu JSW, związanej z nią spółki energetycznej oraz biur projektowych. Shella reprezentował Marc van Wijk, odpowiedzialny w koncernie za sprawy czystych technologii węglowych.

Według Zagórowskiego, należąca do JSW Spółka Energetyczna Jastrzębie, która w niedalekiej przyszłości stanie przed koniecznością odbudowy swoich mocy wytwórczych, z pewnością rozważy również możliwość zastosowania technologii zgazowania.

Powstający z węgla gaz można wykorzystać w energetyce lub przemyśle chemicznym. W procesie zgazowania znacznie mniejsza niż w przypadku konwencjonalnego spalania węgla jest emisja dwutlenku węgla oraz tlenków siarki i azotu. W tej technologii łatwiejsze jest także wychwytywanie dwutlenku węgla, służące jego późniejszemu składowaniu.

Projekty w zakresie zgazowania węgla mają m.in. zakłady azotowe w Puławach i Kędzierzynie-Koźlu. W opinii Zagórowskiego, choć problamatyka dotyczy głównie odbiorców węgla (energetyka, przemysł chemiczny), także producenci węgla powinni interesować się możliwościami w tym zakresie, analizując perspektywy zbytu swojej przyszłej produkcji.

Prezes JSW wskazał, że zgazowanie węgla to technologia ważna również dla koksownictwa, z którym blisko współpracuje spółka, będąca liderem tworzącej się grupy węglowo-koksowej.

JSW to największy w Polsce producent węgla koksowego. Zatrudnia ok. 22 tys. osób w sześciu kopalniach. Międzynarodowy koncern Shell należy do wiodących firm paliwowych na świecie; specjalizuje się w poszukiwaniu, wydobyciu i przetwórstwie ropy oraz gazu. Działa w ponad 100 krajach, zatrudnia ponad 100 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedstawiciele JSW i Shella rozmawiali o zgazowaniu węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!