PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prywatyzacja kopalni Konin nie jest zagrożona

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
23-02-2012 17:13

Do momentu prywatyzacji kopalni węgla brunatnego Konin związkowcy zobowiązali się nie wysuwać roszczeń, a władze kopalni Konin zagwarantowały, że do tego czasu nie wypowiedzą zakładowego układu zbiorowego pracy.

Jak podkreśla prezes KWB Konin, Sławomir Mazurek, to znaczący sukces dla spółki, m.in. dzięki odsunięciu zagrożeń, które zaniżyłyby jej wycenę i mogły doprowadzić do udaremnienia prywatyzacji.
Zmiany w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, które mają być wdrożone w kopalniach, omawiano podczas styczniowego spotkania Trójstronnego Zespołu ds. Branży Węgla Brunatnego. W jego skład wchodzą strona rządowa, strona związkowa reprezentowana przez przedstawicieli pięciu centrali związkowych oraz pięciu przedstawicieli pracodawców.

Podpisanie porozumienia miało nastąpić 8 lutego br., jednak władze kopalni Konin, mając zastrzeżenia co do zapisów porozumienia oraz trybu ustalania i wprowadzania poprawek, nie wyraziły zgody na wprowadzenie oczekiwanych przez związkowców zmian. W porozumieniach zawarte są m.in. zapisy dotyczące przywilejów górniczych – nagród, odpraw, deputatów węglowych, jubileuszy, nagród barbórkowych i czternastych pensji. Zdaniem ekspertów, postulowane przez związki zmiany mogły istotnie wpłynąć na wycenę spółki, która jest w końcowej fazie procesu prywatyzacyjnego. Na placu boju pozostało dwóch poważnych oferentów, z jednym z nich Ministerstwo Skarbu Państwa rozpocznie wkrótce ostateczne negocjacje.

Strona związkowa interweniowała u Ministra Skarbu, powołując się m.in. na umowę gwarancyjną obowiązującą w Grupie Kapitałowej PGE. Ten dokument nie obejmuje jednak kopalni węgla brunatnego Konin, a zatem nie może nakładać na Kopalnię Konin żadnych zobowiązań.

Na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego, jakie odbyło się 23 lutego br., przyjęto jednak rozwiązanie, które jest satysfakcjonujące na tym etapie dla wszystkich stron. Dużą rolę w doprowadzeniu do porozumienia odegrał wiceminister Skarbu Państwa, Jan Bury. Związki zawodowe zadeklarowały, że do czasu rozstrzygnięcia prywatyzacji nie będą interpretowały artykułu dotyczącego czternastych pensji i powstrzymają się od wysuwania roszczeń. Z kolei zarząd kopalni Konin zapowiedział, że podpisze zaproponowane zmiany w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Ponadto władze kopalni zobowiązały się, że do czasu zakończenia procesu prywatyzacji nie wypowiedzą z kolei Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy – dokumentu, który szczegółowo reguluje kwestie zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników.

- Obowiązkiem władz kopalni jest dbanie o dobro spółki. Po due diligence i złożeniu wiążących ofert należało chronić potencjalnych inwestorów przed nowymi, nieznanymi im zobowiązaniami. Dlatego cieszy mnie rozsądne rozwiązanie jakie zostało przyjęte na dzisiejszym posiedzeniu. Przedsiębiorstwo na pewno na nim zyska - podkreśla prezes Mazurek.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP