Prywatyzacja 2009-2010 - kopalnie PAK

Prywatyzacja 2009-2010 - kopalnie PAK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarówno zarządy jak i związki zawodowe kopalni Adamów i Konin uważają, że kopalnie te powinny być sprywatyzowane wraz z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Wciąż jednak nie ma rozstrzygnięcia w kwestii odkupienia akcji PAK-u od zarządcy Elektrimu, co by umożliwiło sprzedaż "w pakiecie".

Do prywatyzacji na przyszły rok przewidziane są kopalnie: węgla brunatnego Adamów i Konin; planowana jest też wyprzedaż akcji Skarbu Państwa w kopalni Lubelski Węgiel "Bogdanka". Przyjęty we wtorek przez rząd zaktualizowany "Plan prywatyzacji na lata 2008-2011" zakłada przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł do końca 2010 roku. Zwiększone przychody są potrzebne ze względu na sytuację budżetową.

Całość PAK-u wraz z kopalniami Adamów i Konin chce kupić Enea. Jednak od ponad półtora roku MSP nie może porozumieć się z zarządcą Elektrimu (spółka od sierpnia 2007 roku jest w stanie upadłości), by ten zgodził się na odsprzedaż swojego pakietu akcji PAK-u (45,93 proc.).

"Wbrew naszym staraniom rozstrzygnięcia jeszcze nie ma; negocjacje trwają" - powiedział w piątek PAP rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór. Potwierdził, że resort planuje sprzedaż tych trzech podmiotów "w pakiecie".

"Nadal w strategii inwestycyjnej naszej spółki mamy uwzględniony zakup PAK-u wraz z kopalniami Adamów i Konin" - potwierdził w piątek PAP rzecznik Enei Paweł Oboda. "Gdyby pojawiła się taka możliwość, wystartujemy w negocjacjach" - dodał.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA dostarcza na rynek ok. 8,5 proc. wytwarzanej w kraju energii elektrycznej i jest drugim co do wielkości producentem prądu, otrzymywanej z węgla brunatnego. W grudniu 1994 roku ZE PAK został przekształcony w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Od 1995 roku trwały przygotowania do prywatyzacji i restrukturyzacji spółki; w marcu 1999 r. inwestorem strategicznym PAK został Elektrim.

Dariusz Korycki, przewodniczący ZZ Górników Kopalni Adamów uważa, że kopalnia nie jest jeszcze gotowa do prywatyzacji. "Nie ma cały czas wspólnej koncepcji dotyczącej przyszłości trzech spółek: kopalni Adamów, kopalni Konin oraz Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Obawiam się, że obecny minister skarbu będzie kolejnym, który połamie sobie zęby na prywatyzacji PAK, zaś pomysł prywatyzowania jedynie kopalni bez PAK jest zupełnie nietrafiony" - powiedział PAP Korycki.

Prezes KWB Adamów SA. Dariusz Orlikowski poinformował PAP, że prace nad prywatyzacją kopalni trwają od roku, a obecnie doradca prywatyzacyjny robi wycenę spółki i przedstawi memorandum prywatyzacyjne. "Według zapowiedzi ministerstwa mieliśmy zostać sprywatyzowani już w tym roku, jednak ze względu na szczególnie trudny charakter prawny prywatyzacji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zostało to przesunięte" - powiedział Orlikowski.

Natomiast związki konińskiej kopalni są generalnie przeciwne prywatyzacji, bo "bardzo często dochodzi do złych prywatyzacji". Przewodniczący ZZ Górników w KWB Konin Józef Pindras zapowiada, że związki będą rozmawiały o prywatyzacji "pod warunkiem, że będą zaproponowane odpowiednie gwarancje zatrudnienia, płacy i inwestycji".

Nie widać problemów w przypadku Bogdanki, która w zeszłym roku odnotowała 155 mln zł zysku netto oraz ma za sobą udany debiut giełdowy w czerwcu br. Skarb Państwa ma obecnie 65,5 proc. udziałów kopalni, jednak minister skarbu Aleksander Grad chce w pełni sprywatyzować spółkę, sprzedając pakiet SP "inwestorowi, który zadba o długofalowy rozwój spółki".

Zarząd spółki chciałby, aby przyszły akcjonariat składał się z inwestorów finansowych. "My zapewnimy im wzrost wartości zaangażowanego kapitału" - powiedział PAP prezes spółki Mirosław Taras.

"Ważne będzie, komu te akcje zostaną sprzedane i czy ci nabywcy będą chcieli rozwoju kopalni" - powiedział z kolei wiceprzewodniczący działającego w Bogdance Związku Zawodowego Górników w Polsce Mirosław Klajda. Jak dodał, obawy związkowców budziłoby sprzedanie akcji inwestorom branżowym, którzy mogliby potraktować Bogdankę jako dostawcę surowca do ich produkcji. Zdaniem związkowców państwo powinno jednak zachować pakiet kontrolny akcji spółki. Dla związkowców ważne jest też, aby w procesie prywatyzacji 15 proc. akcji otrzymała załoga kopalni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prywatyzacja 2009-2010 - kopalnie PAK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!