XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Protest pracowników Instytutu Górnictwa Odkrywkowego Poltegor

Protest pracowników Instytutu Górnictwa Odkrywkowego Poltegor
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ok. 50 związkowców z "Solidarności" w Instytucie Górnictwa Odkrywkowego Poltegor, pikietowało we wtorek przed dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, domagając się cofnięcia decyzji o połączeniu ich instytutu z Głównym Instytutem Górnictwa.

Chodzi o rozporządzanie b. ministra gospodarki Piotra Woźniaka z 19 października br. w sprawie połączenia Instytutu Górnictwa Odkrywkowego "Poltegor" we Wrocławiu z Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) w Katowicach.

Związkowcy przynieśli m.in. transparenty z hasłami: "Nie poplecznictwu i omijaniu prawa", "Domagamy się prawa o współdecydowaniu o naszym losie", "Chcemy pracować dla Dolnego Śląska". Zapowiedzieli, że jeśli protest nie przyniesie efektów, to zaostrzą jego formę.

- Górnictwo węglowe "dołowe" i górnictwo odkrywkowe to są zupełnie różne dziedziny. Poza tym przeniesienie nas z Wrocławia do Katowic zdezorganizuje nam pracę - powiedział podczas manifestacji przewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Kurkowiak.

Pikietujący złożyli na ręce wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca petycję, w której domagają się ponownego przeanalizowania możliwości połączenia IGO "Poltegor" z Politechniką Wrocławską (PWr) oraz uchylenia podpisanego 19 października rozporządzenia.

Jurkowlaniec obiecał związkowcom, że sprawa zostanie zbadana. Podkreślił jednak, że jest mało czasu na jej rozpatrzenie, ponieważ połączenie instytutów wrocławskiego i katowickiego wyznaczono na 1 stycznia 2008 r.

- Rozporządzenie nie było konsultowane ze związkami zawodowymi szczebla krajowego, chociaż tego wymaga prawo. Tego typu akty prawne powinny być również opiniowane przez rady naukowe instytutów łączonych, a nasza rada zaopiniowała to negatywnie - powiedział Kurkowiak.

Dodał, że związkowcy mają świadomość, iż wrocławski instytut - ze względu na to, że jest niewielką placówką - musi być połączony z inną jednostką. Proponują jednak alternatywne - ich zdaniem - o wiele bardziej korzystne i satysfakcjonujące dla nich połączenie z Politechniką Wrocławską, na co uczelnia ta już wyraziła zgodę.

Jak powiedział Kurkowiak, protestujący są przekonani, że połączenie z katowickim GIG będzie się wiązało z ograniczeniem miejsc pracy, a w dalszej perspektywie może doprowadzić do przejęcia przez GIG osiągnięć wrocławskiej placówki i całkowitej jej likwidacji.

Instytut Górnictwa Odkrywkowego "Poltegor" we Wrocławiu jest instytucją państwową. Zatrudnia 79 pracowników.

Zobacz także: Józef Dubiński: GIG będzie mocniejszy
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protest pracowników Instytutu Górnictwa Odkrywkowego Poltegor

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!