Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prospekty emisyjne Zamet Industry i PGO, spółek z grupy Famur, złożone do KNF

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
11-05-2011 10:52
Prospekty emisyjne Zamet Industry i PGO, spółek z grupy Famur, złożone do KNF

Prospekty emisyjne Zamet Industry oraz Polskiej Grupy Odlewniczej, spółek z grupy Famur, zostały złożone w Komisji Nadzoru Finansowego. Zakończenie działań planowane jest na trzeci kwartał 2011 roku.

Głównym celem podziału Grupy Famur jest wyodrębnienie i upublicznienie niezależnych grup kapitałowych, umożliwiające im samodzielny wzrost przy zachowaniu dotychczasowej struktury akcjonariatu.
Akcjonariusze Famur SA, zdecydowaną większością głosów, zaakceptowali zmiany Statutu umożliwiające realizację podziału Grupy podczas NWZA 20 stycznia br. Wydzielenie grup kapitałowych PGO i Zamet Industry z Grupy Famur realizowane będzie w formie wypłaty dywidendy, w sprawie której decyzja zostanie podjęta przez akcjonariuszy spółki na czerwcowym WZA.

- Założeniem zarządu Famur po podziale będzie skoncentrowanie się na produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego. Zamet Industry i Polska Grupa Odlewnicza już dziś działają samodzielnie na rynku. Są to spółki w dobrej kondycji, które przeszły gruntowną restrukturyzację. Są w pełni przygotowane by walczyć o pozycję lidera w swoich segmentach rynku - mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu Famur SA.

Zdaniem Famuru, upublicznienie wyodrębnionych grup kapitałowych pozwoli na uzyskanie rzeczywistej wyceny rynkowej poszczególnych spółek. Będą one miały możliwość przeprowadzania nowych emisji akcji i pozyskiwania finansowania na konkretne przedsięwzięcia rozwojowe. Ponadto, wydzielone grupy kapitałowe zyskają dodatkowe zdolności akwizycyjne i kredytowe. Pozwoli to na zintensyfikowanie działalności na rynkach krajowym i światowym: produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego (Famur SA), odlewniczym (PGO SA) oraz produkcji wielkogabarytowych maszyn i urządzeń dla sektora offshore i przemysłu hutniczego (Zamet Industry SA).

- Skupimy się szczególnie na umocnieniu pozycji Zamet Industry na rynku offshore i w hutnictwie, czyli w segmentach gdzie już teraz odnosimy sukcesy w kraju i za granicą. Będziemy także intensywnie poszukiwać nowych sektorów gospodarki umożliwiających wykorzystanie posiadanego potencjału projektowego i produkcyjnego, Interesujące dla nas są szczególnie górnictwo odkrywkowe i elektrownie wiatrowe. Chcemy także wykorzystać w pełni efekty synergii z naszą spółką zależną Zamet-Budowa Maszyn - powiedział Wojciech Wrona, prezes zarządu Zamet Industry SA

W wyniku przeprowadzonych działań, na GPW obecne będą trzy grupy kapitałowe. Będą one działały w komplementarnych segmentach rynku: produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego (Famur SA), odlewniczym (PGO SA) oraz budowy maszyn i konstrukcji stalowych (Zamet Industry SA).

Po giełdowym debiucie PGO i Zamet Industry będą miały one taką samą strukturę właścicielską jak Famur SA - większościowym udziałowcem będzie we wszystkich trzech grupach spółka TDJ.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP