PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Promocja węgla w Parlamencie Europejskim

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
13-11-2012 05:50

W dniach 13-15 listopada br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli już po raz trzeci odbędą się Europejskie Dni Węgla. To przedsięwzięcie mające pokazać, że Europa nie tylko potrzebuje węgla, ale i węgiel ma swoje miejsce w nowoczesnej i efektywnej gospodarce.

- W tym roku szczególny nacisk zostanie położony na tematykę związaną z czystymi technologiami w górnictwie. Chcemy pokazać, że inwestując w nowe, czyste technologie, branża górnicza ma szansę zachować, a nawet umocnić swoje znaczenie na rynku europejskim, minimalizując przy tym negatywne oddziaływanie na środowisko – wyjaśnia Bogdan Marcinkiewicz, europoseł Platformy Obywatelskiej, jeden z inicjatorów Dni Węgla.
Organizatorzy Dni Węgla przypominają, że jeszcze kilka lat temu nie mówiło się o niczym innym, jak o odnawialnych źródłach energii (OZE), które – według ówczesnych informacji – miały szybko i w sposób ostateczny zastępować węgiel, ropę a nawet gaz, czyli konwencjonalne źródła energii.
Nie pierwszy raz czasy prosperity i względnej ekonomicznej stabilności sprzyjały podejmowaniu decyzji, w których rachunek finansowy nie należał do czynników priorytetowych. Ostatnie kilka lat pokazało jednak, że zwłaszcza w energetyce i związanych z nią inwestycjach, warto chodzić twardo po ziemi. Warto też liczyć i jeszcze raz liczyć. Nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, gdzie jeszcze kilka lat temu deklarowano „masowe przechodzenie” na OZE i gaz.

- Europejski kryzys doprowadził jednak do daleko idących zmian w myśleniu o źródłach energii. Przypomniano sobie między innymi, że pozyskiwanie prądu z gazu i farm wiatrowych jest droższe niż z węgla – dodaje Marcinkiewicz.

Podczas Dni Węgla jednym z najważniejszych wydarzeń będą spotkania w ramach Europejskiego Okrągłego Stołu ds. Węgla, który stanowi formę działającej w Parlamencie Europejskim platformy dyskusyjnej o ponadpartyjnym charakterze. Wszystkie spotkania mają charakter otwarty i wezmą w nich udział przedstawiciele międzynarodowych i europejskich organizacji energetycznych. Nie zabraknie też przedstawicieli branży m.in. z Chin, Japonii, RPA i Australii oraz z Polski.

Organizatorzy Dni Węgla podkreślają, że obecnie średnia sprawność wytwarzania w elektrowniach węglowych w Europe środkowej wynosi ponad 30 proc., natomiast budowane – również w Polsce - nowe elektrownie mają sprawność na poziomie ok. 45 proc. Oznacza to, że z tej samej ilości węgla produkuje się o ok. 30 proc. energii więcej, emitując przy tym znacznie mniej CO2.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP