Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prof. Marek Szczepański: potrzebny renesans szkolnictwa górniczego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-11-2011 09:06
Prof. Marek Szczepański: potrzebny renesans szkolnictwa górniczego
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Trzeba powrócić do kształcenia górniczych kadr na różnych poziomach - mówi dla portalu wnp.pl prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Coraz większym problemem spółek węglowych jest brak wykwalifikowanych kadr. Jak się Pan zapatruje na tę kwestię?
- Uczestniczyłem niedawno w spotkaniu z managerami górniczymi, którzy odbywają kursy kształceniowe. I tam podnoszony był problem braku wykwalifikowanych kadr i luki pokoleniowej w górnictwie.

Powodów obecnego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim wylano przed laty dziecko z kąpielą. W latach 90. praktycznie zlikwidowano szkoły górnicze. Sam zawód górnika potraktowano po macoszemu, można nawet mówić o zohydzaniu tego zawodu.

Była redukcja wydobycia węgla, likwidowano kopalnie. W latach 1998-2001 odeszło z górnictwa mnóstwo ludzi, mieliśmy do czynienia z bardzo znaczącym upływem zawodowej krwi.

Obecnie zapotrzebowanie na węgiel jest, ale nasze kopalnie nie są w stanie go wydobyć tyle, ile potrzebują odbiorcy. Stąd rosnący import węgla do Polski, który przekroczy w tym roku 15 mln ton. A problemy kadrowe splatają się z innymi problemami, między innymi dotyczącymi realizacji inwestycji.

Co trzeba robić?

- Jak wiadomo, zaczęto otwierać klasy górnicze, ale to nie rozwiązuje problemu. Trzeba powrócić do kształcenia górniczych kadr na różnych poziomach. Oczywiście należy to robić rozsądnie, mając na uwadze zgłaszane zapotrzebowanie z rynku górniczego.

Obecnie do kopalń trafia wiele podań, ale przykładowo od piekarzy, fryzjerów czy cukierników. Natomiast niewiele jest osób mających kwalifikacje górnicze. Oszacowanie potrzeb przez producentów węgla będzie kluczowe. Należy przywrócić do łask szkolnictwo górnicze w wymiarze, jaki będzie odpowiadał potrzebom rynkowym. Z kolei do tego potrzebna będzie jasna i przejrzysta polityka wobec górnictwa. Ważne, by określić, jaki ma być docelowy model polskiego sektora węglowego.

Spółki węglowe będą też potrzebować inżynierów górniczych, nie tylko osób do pracy bezpośrednio przy wydobyciu. Potrzebne są w tym zakresie jakieś zmiany?

- Ważne będzie przy tym dowartościowanie kierunków technicznych w szkołach wyższych. Oczywiście przede wszystkim chodzi tu o Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Politechnikę Śląską oraz w mniejszym zakresie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Uczelnie wyższe są obecnie dość elastyczne. Te duże są w stanie w miarę szybko otwierać nowe kierunki. Takie, które będą się wpisywać w potrzeby sektora węglowego.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP