XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prof. Lebecki: w kopalniach wydobycie poniżej poziomu szybów

Prof. Lebecki: w kopalniach wydobycie poniżej poziomu szybów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W piątek przed południem wskutek zapłonu metanu w kopalni "Wujek" w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach 12 górników zginęło, a 18 zostało ciężko rannych.

"Poziom wydobywczy w kopalniach powinien być zawsze powyżej najniższego punktu szybu. W Polsce jest z tym problem. Byłoby znacznie lepiej, gdyby ta reguła sztuki górniczej była rygorystycznie dotrzymywana" - powiedział w piątek PAP prof. Lebecki. Jak tłumaczył, taka sytuacja powoduje, że pod ziemią bywa za mało powietrza. W eksploatacji podpoziomowej "wprowadza się powietrze specjalnymi chodnikami, które nie zawsze są zdolne doprowadzić taką ilość powietrza, jaką potrzeba. Trudniej się opanowuje metan, bo nie ma dostatecznej ilości powietrza, by ten metan +wygnać+" - mówił prof. Lebecki.

"Nie chcę nikogo oskarżać, ale gdy coś takiego (jak piątkowa katastrofa) się zdarza, to przyczyny są samonarzucające się" - powiedział ekspert. Dodał, że powszechnie wiadomo, iż kopalnie w Polsce są niedoinwestowane.

"Zagrożenie wiąże się z głębokością. Kiedyś wydawało się, że długo w kopalniach nie zostanie osiągnięta głębokość 1000 m. W tej chwili to prawie standard, nie budzi niczyjego zdziwienia. A czym większa głębokość, tym więcej metanu" - mówił prof. Lebecki.

Podkreślił, że oczywiście są zabezpieczenia i systemy kontroli stężenia gazów, ale "zdarza się, że coś się przeoczy". "W górnictwie dużo jest psychologii. Po katastrofie w poczuciu strachu robi się wszystko, by zwiększyć bezpieczeństwo. Z czasem zapomina się o zdarzeniu, usypia się czujność. Wtedy wystarczy mała nieuwaga czy splot rzadkich okoliczności, by powstała kolejna katastrofa" - powiedział PAP.

"Jakby nie patrzeć, w ostatnich latach - w stosunku do lat poprzednich - jest tendencja wzrostu zdarzeń niebezpiecznych w polskich kopalniach. Nie znaczy, że jest to tendencja stała, ale jest to powód do zastanowienia się, jak jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo" - zaznaczył.

Według niego zastanawiająca jest duża liczba górników, którzy byli obecni w rejonie katastrofy w kopalni. "Mogła być akurat zmiana załogi. Bo na ogół nie zdarza się, by na dole, na głębokośći 1050 m, przy normalnej produkcji, było ponad 50 ludzi" - tłumaczył. "Mogło tak być, że jedna zmiana wchodziła, a druga wychodziła. Nie znam tej sytuacji" - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Lebecki: w kopalniach wydobycie poniżej poziomu szybów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!