Prof. Dubiński: trzeba rozwijać czyste technologie węglowe

Prof. Dubiński: trzeba rozwijać czyste technologie węglowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na pewno będziemy należeć do grupy wiodących w świecie instytutów badawczych w zakresie czystych technologii węglowych - mówi portalowi wnp.pl prof. Józef Dubiński, szef Głównego Instytutu Górnictwa.

Niebawem nastąpi uroczyste otwarcie Centrum Czystych Technologii Węglowych. Jakie są główne zadania stojące przed Centrum?

- Do uroczystego otwarcia Centrum Czystych Technologii Węglowych - CCTW dojdzie 14 maja br. i odbędzie się to w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. CCTW to wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza.

Unikalna infrastruktura badawcza Centrum, na którą składać się będą m.in. instalacje demonstracyjne, pozwoli na wykonywanie badań podstawowych, realizację prac badawczo-rozwojowych i demonstracyjnych, dotyczących perspektywicznych technologii wykorzystania węgla.

Ważne, by dać szansę polskiemu węglowi, by przez wiele kolejnych lat mógł on być paliwem przyjaznym dla środowiska i akceptowanym społecznie.

Polska posiada bogate zasoby węgla i należy pracować nad ich możliwie najbardziej optymalnym wykorzystaniem w przyszłości. Pojęcie czystych technologii węglowych rozumiemy szeroko. Z pewnością rozwiną się technologie niekonwencjonalnego pozyskiwania energii z pokładów węgla. One dotyczą też pozyskiwania węgla.

Powinna to być eksploatacja możliwie jak najmniej oddziałująca na środowisko, a metan z pokładów węgla powinien być zagospodarowany. Ważna jest również kwestia bezpieczeństwa pracy w kopalniach.

Przy spalaniu węgla mamy do czynienia ze stosunkowo wysoką emisją gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla. Stąd istotnym jest, by energetyka uczestniczyła w rozwoju czystych technologii w zakresie wykorzystywania węgla. Tych technologii jest wiele i będą one rozwijane w ramach CCTW.

Jakie prace nad nimi będą zatem prowadzone w ramach CCTW?

- Czyste technologie węglowe będą przemiotem prowadzenia prac badawczych. Nie tylko w skali laboratoryjnej, ale również w skali ćwierćtechnicznej.

Chodzi tu między innymi o instalacje z zakresu zgazowania węgla, czy też instalacje do spalania węgla w tlenie pod wysokim ciśnieniem ulokowane w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla. Prowadzone prace powinny być impulsem do późniejszych działań podejmowanych w przemyśle.

Przykładowo w kopalni doświadczalnej Barbara w Mikołowie będziemy doskonalić technologię produkcji paliw płynnych z węgla, jak również użytkowania gazu powstającego po zgazowaniu podziemnym węgla.

W ramach Centrum zmodernizowana została sieć podziemnych chodników doświadczalnych. Jest też specjalna aparatura do oczyszczania gazu i produkcji z niego energii.

Eksperyment z zakresu zgazowania węgla będzie też realizowany w kopalni Wieczorek, gdzie przeprowadzimy próbę podziemnego zgazowania węgla w skali dziesięciokrotnie większej niż w KD Barbara. Jest to już taka skala, która w przypadku powodzenia próby i potwierdzenia założeń, upoważni nas do wykonania projektu technologicznego instalacji demonstracyjnej tj. na tyle dużej by wykorzystać ją w przemyśle.

Podziemne zgazowanie węgla jest traktowane jako jeden z wariantów czystych technologii węglowych. Dzięki zgazowaniu węgla można będzie zagospodarować np. zasoby trudne do wydobycia metodą tradycyjną.

Kiedy można się spodziewać efektów z pracy Centrum?

- Sądzę, że technologia podziemnego zgazowania węgla około roku 2020 powinna być gotowa do zastosowania na skalę przemysłową. Natomiast technologie spalania w tlenie pod wysokim ciśnieniem powinny być gotowe do wdrożenia w przemyśle w latach 2020-2025.

Czy dzięki Centrum Czystych Technologii Węglowych staniemy się liderem w tej dziedzinie?

- Na pewno będziemy należeć do grupy wiodących instytutów badawczych w świecie w tym zakresie.

Współpracujemy już ze Stanami Zjednoczonymi, Tajwanem, myślę, że będziemy też kooperować z Chinami, czy sąsiadującymi z nami Czechami. Ta międzynarodowa współpraca będzie się zacieśniać.

Żeby się liczyć w świecie, trzeba dysponować unikalną aparaturą, a Centrum Czystych Technologii Węglowych jest w nią wyposażone. To przekłada się też na podnoszenie kwalifikacji przez naszą kadrę.

Naukowcy od nas współpracują z kolegami z zagranicy, wymieniają się doświadczeniami. To na pewno przyniesie oczekiwane efekty.

Rozmawiał: Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!