Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Problemy spółek węglowych uderzyły w zaplecze górnictwa

Autor: wnp.pl (DC)
17-03-2016 11:37
Problemy spółek węglowych uderzyły w zaplecze górnictwa
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Prawdopodobne przejęcie grupy Kopex przez właściciela grupy Famur jest efektem m.in. fatalnej sytuacji polskich spółek wydobywających węgiel. Producenci maszyn skarżą się na spadek marż i wydłużone terminy płatności.

- Polskie spółki górnicze ograniczają zakupy dób operacyjnych i inwestycyjnych, dodatkowo wydłużając w postępowaniach przetargowych terminy płatności do 120, a nawet 150 dni – przypomniał Kopex S.A. w raporcie za 2015 r.
Niskie marże, małe inwestycje górnictwa

Kopex wskazuje na trudną sytuację na rynku surowców: dekoniunkturę i utrzymującą się nadpodaż na światowych rynkach węglowych w wyniku utrzymujących się niskich cen ropy naftowej, presję i słabnący wzrost gospodarczy w Chinach oraz rewolucję łupkową w Stanach Zjednoczonych. Czynniki te zwiększają dostępność węgla kamiennego w obrocie międzynarodowym, co w dalszej kolejności przekłada się na niższe realizowane przychody w krajowym sektorze górniczym, a dalej na regres wydatków inwestycyjnych, które w roku 2016 mogą w dalszym ciągu pozostawać na ograniczonym poziomie, determinowanym poziomem aktualnych i przewidywanych w najbliższej przyszłości cen węgla.

- Grupa odnotowuje niższe marże na sprzedaży wynikające z silnej konkurencji producentów branżowych. Mniejszy udział w przychodach ze sprzedaży kombajnów chodnikowych, przestoje w kopalniach a przed wszystkim silna presja cenowa polskich producentów węglowych powodowała, że wzrost skonsolidowanych przychodów nie implikuje wzrostu wyniku operacyjnego oraz netto – przyznał Famur w raporcie za 2015 r.

Famur poinformował, że malejące nakłady inwestycyjne kopalń i oczekiwanie na decyzje zarządcze rozwiązujące bądź minimalizujące problemy finansowe Kompanii Węglowej, mogą mieć wpływ na możliwość utrzymania dotychczasowej skali działalności dostawców maszyn i urządzeń dla górnictwa. Stąd decyzja grupy Famur o wzmocnieniu swojej obecności na rynkach zagranicznych i rozbudowie portfolio produktów i usług, w szczególności dla strategicznej branży energetycznej.

Szybkiej poprawy nie widać

W ocenie Kopeksu  czynnikiem wsparcia dla ceny węgla oraz sentymentu inwestycyjnego w branży w roku 2016 oraz w pespektywie średnioterminowej mogą być decyzje rządowe w Chinach, dotyczące ograniczenia wydobycia węgla kamiennego o 500 mln. ton w okresie najbliższych 3-5 lat oraz zakazu udzielania pozwoleń na budowę nowych kopalń węgla kamiennego do końca roku 2019.

Spółka przyznaje jednak, że rok 2016 może być okresem utrzymywania się słabego sentymentu do sektora energetyki węglowej, zarówno w ujęciu krajowym jak i europejskim, ze względu na prowadzoną politykę dekarbornizacji i presji na udział węgla w strukturze zużywanych nośników energii w krajach UE.

Mimo długoterminowej perspektywy stopniowego wzrostu zapotrzebowania na węgiel na ogólnoświatowych rynkach surowców, zaostrzona polityka Unii Europejskiej nie sprzyja obecnie rozwojowi energetyki węglowej w Europie, a tym samym wzmożonemu zapotrzebowaniu na węgiel energetyczny.

NA GIEŁDZIE

KOPEX SA [KPX]

kurs:

3.62 PLN -0.01 (-0.28%)

Notowania | Analiza techniczna


Fabryka Maszyn Famur SA [FMF]

kurs:

4.19 PLN 0.12 (2.95%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP