XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezydenci śląskich miast krytykują sposób naprawy KW

Prezydenci śląskich miast krytykują sposób naprawy KW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydenci śląskich miast, na terenie których działają kopalnie wskazane przez rząd do likwidacji - choć naprawę Kompanii Węglowej (KW) uważają za konieczną - nie zgadzają się ze sposobem, w jaki ten proces chce przeprowadzić rząd.

Takie stanowisko przekazali na sobotniej konferencji prasowej prezydenci: Gliwic Zygmunt Frankiewicz, Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic i Bytomia Damian Bartyla. Kilkadziesiąt minut wcześniej na temat naprawy KW rozmawiali z delegacją rządową, która obecnie na ten sam temat prowadzi rozmowy ze związkowcami w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Rząd zapowiedział w środę, że w ramach planu naprawczego KW zamierza zlikwidować kopalnie: Brzeszcze w miejscowości o tej nazwie, Bobrek-Centrum w Bytomiu, Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu oraz Pokój w Rudzie Śląskiej. W zakładach tych protest - pod ziemią i na powierzchni - prowadzi według związkowców ok. 2 tys. pracowników.

Prezydent Frankiewicz oświadczył po sobotnim spotkaniu, że samorządowcy nie kwestionują konieczności programu naprawy KW, który - jak zaznaczył - jest konieczny. "Jednak zupełnie nie akceptujemy sposobu, w jakim jest on wdrażany i w jaki jesteśmy my oraz strona społeczna informowani. Prowadzi to już do niepotrzebnych napięć, a tak trudna operacja () powinna być przeprowadzona w warunkach spokoju społecznego. Teraz o ten spokój będzie trudno" - powiedział Frankiewicz.

Prezydenci zarzucają rządowi, że plan likwidacji kopalń przedstawił bardzo konkretnie, podczas gdy programy osłonowe - "dość ogólnie". "Zaczynanie od nazwania kopalń, które mają zostać zlikwidowane uważamy za błąd. Należałoby inaczej do sprawy podejść" - dodał prezydent Gliwic.

Samorządowcy zapewnili, że są otwarci na współpracę. Uważają, że powinni uczestniczyć w przygotowywaniu rozwiązań osłonowych dla górników. "Oczekujemy od strony rządowej, że będziemy partnerami w tego typu działaniach. Do tej pory to nie wygląda dobrze, bo o spotkaniu tu, w urzędzie, dzisiaj, dowiedzieliśmy się z półtoragodzinnym wyprzedzeniem" - powiedział Frankiewicz.

Także prezydent Mańka-Szulik oceniła, że sposób informowania o planach rządu pozostawia wiele do życzenia. "Myślę, że gdyby wcześniej do takich spotkań dochodziło, na pewno byłoby mniej napięć" - wskazała.

W sobotę do Katowic przyjechała delegacja z udziałem pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka. Poza nim stronę rządową reprezentują: wiceminister skarbu Rafał Baniak, wiceminister pracy i polityk społecznej Jacek Męcina i oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Jaworowski, który jest szefem zespołu przygotowującego plan wsparcia rozwoju gospodarczego Śląska.

Na poniedziałek w całym regionie śląsko-dąbrowskim zaplanowano akcję protestacyjno-strajkową. Związkowcy na razie nie chcą zdradzać szczegółów. Zapowiadają jedynie eskalację protestu i nie wykluczają przyłączenia się do niego także zakładów z innych branż.

Według przyjętego w środę przez rząd planu naprawczego dla KW możliwości dofinansowania tej spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych - kosztem ok. 2,3 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydenci śląskich miast krytykują sposób naprawy KW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!