PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes UOKiK ukarała trzech dostawców dla górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
18-12-2013 12:24
Prezes UOKiK ukarała trzech dostawców dla górnictwa

W trakcie wspólnych rozmów ustalano, które spółki uzyskają zamówienie publiczne, ich udziały w rynku oraz ceny, jakie zaoferują w przetargu - mówi prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel

Fot. PTWP (Eliza Madej)

Prezes UOKiK nałożyła na trzy firmy: Minova Ekochem, A. Weber i Schaum-Chemie Mikołów, kary finansowe w łącznej wysokości ponad 18 mln zł. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Ustawianie wyników przetargów, zmowa cenowa i podział rynku - to praktyki stosowane przez trzy spółki zajmujące się dostawą produktów dla górnictwa - podał UOKiK.
Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w efekcie kopalnie musiały płacić dwukrotnie wyższe ceny za te towary. Prezes UOKiK nałożyła na uczestników porozumienia - Minova Ekochem, A. Weber i Schaum-Chemie Mikołów - kary o łącznej wysokości ponad 18 mln zł.

Jak podał UOKiK, na uczestników porozumienia zostały nałożone następujące kary finansowe: Minova Ekochem - 13 136 847 zł, A.Weber - 2 841 943 zł, Schaum-Chemie Mikołów - 2 170 020 zł.

W grudniu 2011 roku prezes UOKiK wszczęła postępowanie przeciwko producentom specjalistycznych produktów używanych w górnictwie węgla. Wykazało ono, że trzy spółki - Minova Ekochem, A. Weber i Schaum-Chemie Mikołów - zawarły zmowę przetargową, cenową oraz dokonały podziału rynku.

Jak wskazuje UOKiK - niedozwolone porozumienie dotyczyło przetargów organizowanych przez kopalnie i spółki węglowe na dostawy klejów poliuretanowych oraz pian fenolowych i mocznikowych. Są to produkty używane w celu zwalczania zagrożenia pożarowego i metanowego pod ziemią, m.in. izolacji chodników przyścianowych, wypełniania pustek za obudową wyrobisk, konsolidacji górotworu, wypełniania szczelin i izolacji przecięcia pokładów wyrobiskami korytarzowymi. Ich sprzedaż odbywa się przede wszystkim poprzez przetargi organizowane przez kopalnie i spółki węglowe.

UOKiK wskzuje, że dowody na istnienie kartelu zostały zdobyte m.in. dzięki współpracy z różnymi instytucjami. Podstawą do podjęcia działań były informacje uzyskane z prokuratury. Na etapie postępowania wyjaśniającego UOKiK współpracował również z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wiele istotnych danych zostało uzyskanych również na podstawie zeznań świadków.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że do zawarcia niedozwolonych porozumień dochodziło podczas wspólnych spotkań po ogłoszeniu przetargów spółki węglowe. Brali w nich udział najczęściej członkowie zarządu i osoby kierujące marketingiem i sprzedażą.

- W trakcie wspólnych rozmów ustalano, które spółki uzyskają zamówienie publiczne, ich udziały w rynku oraz ceny, jakie zaoferują w przetargu. W efekcie kopalnie musiały płacić więcej za produkty specjalistyczne - mówi prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP