Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes PGG: trudny kompromis w sprawie kopalni Sośnica

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
10-08-2016 15:33 |  aktualizacja: 10-08-2016 17:25
Prezes PGG: trudny kompromis w sprawie kopalni Sośnica

Przygotowaliśmy realny biznesplan, by spółka w połowie przyszłego roku uzyskała rentowność. To jest nasz cel, do którego konsekwentnie zmierzamy. - mówi prezes PGG.

Fot. PTWP

Ustaliliśmy, że do końca stycznia 2017 roku kopalnia Sośnica musi uzyskać dodatni wynik finansowy. Do tego czasu kopalnia nie będzie dalej ciężarem finansowym dla PGG - mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Udało się osiągnąć kompromis w sprawie kopalni Sośnica. Jak wyglądały rozmowy ze stroną społeczną?

- To były trudne negocjacje, w które oprócz zarządu zaangażowali się także ministrowie Krzysztof Tchórzewski i Grzegorz Tobiszowski. Powiedzieliśmy sobie parę mocnych słów, ale od początku pracowaliśmy na twardych danych finansowych, bez kolorowania rzeczywistości. Dla wszystkich było jasne, że kopalnia Sośnica pracuje na bardzo trudnym złożu, gdzie występuję wiele zagrożeń naturalnych. Dlatego kluczem dla dalszego funkcjonowania kopalni będzie poprawa jej wydajności oraz zwiększenie wydobycia.
Dyrekcja kopalni oraz strona społeczna zdecydowali się podjąć to wyzwanie i zyskali czas na jego realizację. Ustaliliśmy, że do końca stycznia 2017 roku kopalnia musi uzyskać dodatni wynik finansowy na dwóch ścianach, które zostaną uruchomione w najbliższym czasie. Jeżeli się uda, Sośnica pozostanie w strukturach PGG, w innym przypadku trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Reguły, które określiliśmy są dla wszystkich są jasne i czytelne.

Osiągnięto kompromis, ale czy kopalnia nie będzie dalej ciężarem finansowym dla PGG?

- Nie ma takiego zagrożenia, ponieważ do końca stycznia przyszłego roku wstrzymane zostaną wszystkie inne roboty przygotowawcze, tak aby obniżyć koszty. Jeżeli kopalnia osiągnie zakładane parametry i będzie miała przed sobą perspektywy to odblokujemy inwestycje, ale mając pewność, że Sośnica będzie zarabiać. Jeżeli nie, kopalnia ulegnie wygaszeniu, nie obciążając wyniku finansowego PGG.

Daliśmy sobie pół roku na to by powiedzieć „sprawdzam” oraz dokonać restrukturyzacji i reformy Sośnicy. To uczciwe rozwiązanie, bo w obecnym kształcie zakład nie może dalej funkcjonować i nikt tego faktu nie neguje. Straty Sośnicy ciągną w dół perspektywiczne kopalnie, trzeba było znaleźć kompromisowe rozwiązanie.

Trudno dziwić się determinacji załogi kopalni Sośnica. Górnicy walczyli o swoje miejsca pracy.

- Od samego początku deklarowaliśmy i dalej to podtrzymujemy, że niezależnie od rozwoju sytuacji żaden z górników, nie tylko z Sośnicy, ale wszystkich kopalń PGG nie straci pracy. Ewentualne odejścia będą dobrowolne, na zasadzie porozumienia w momencie przekazywania zbędnego majątku do SRK. Po to przygotowaliśmy realny biznesplan, by spółka w połowie przyszłego roku uzyskała rentowność. To jest nasz cel, do którego konsekwentnie zmierzamy.

KOMENTARZE (16)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 917 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP