Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes KW: wykazać, że Nowa Kompania Węglowa to rokujący podmiot

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
12-04-2015 09:07
Prezes KW: wykazać, że Nowa Kompania Węglowa to rokujący podmiot

Zdaniem Krzysztofa Sędzikowskiego konieczna jest przebudowa dotychczasowego modelu działania kopalń, wdrożenie istotnych zmian w zarządzaniu, produkcji, marketingu i sprzedaży.

Fot. PTWP

Trwa proces, którego zwieńczeniem ma być utworzenie tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Prezes KW Krzysztof Sędzikowski wskazuje, że aby przekonać inwestorów do wejścia w nową spółkę, trzeba wykazać, że to rokujący podmiot.

Zarządy Kompanii Węglowej oraz Węglokoksu Kraj, spółki zależnej Węglokoksu SA, podpisały w czwartek 9 kwietnia br. przedwstępną umowę sprzedaży tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa, wśród których znalazły się kopalnia Bobrek, wydzielona część kopalni Bobrek-Centrum, oraz kopalnia Piekary.
Strony zamierzają sfinalizować transakcję do końca kwietnia br. Podpisanie umowy jest kolejnym etapem realizacji rządowego programu naprawczego dla górnictwa, w tym porozumień zawartych 17 stycznia pomiędzy stroną rządową a organizacjami związkowymi.

- W trakcie rozmów ustaliliśmy alternatywny sposób sprzedaży kopalni Piekary, zakładający, że kopalnia nie zostanie wniesiona do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, lecz bezpośrednio sprzedana Węglokoksowi Kraj. Transakcja doskonale wpisuje się w program restrukturyzacji Kompanii Węglowej, jak i w strategię inwestora - powiedział Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej.

- Uważam, że węgiel w Polsce ma przyszłość, o ile będzie produkowany efektywnie i nowocześnie. Węglokoks Kraj ma jasno zarysowany plan rozwoju w tym zakresie, który obejmuje modernizację kopalń w zakresie produkcji i sprzedaży nowoczesnych produktów, odpowiadających oczekiwaniom klientów na rynku - ocenił Krystian Kozakowski, prezes Węglokoksu Kraj.

Formalno-prawne przejęcie kopalń Bobrek i Piekary przez Węglokoks Kraj nastąpi po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie przedwstępnej, w tym uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organów korporacyjnych obu podmiotów - Rad Nadzorczych oraz Walnych Zgromadzeń.

Prezes KW Krzysztof Sędzikowski w biuletynie informacyjnym KW wskazuje, że aby przekonać inwestorów do objęcia udziałów w nowej spółce, do której zostaną przeniesione kopalnie, trzeba wykazać, że to rokujący podmiot, który w niezbyt odległym terminie zacznie przynosić zyski.

- To wymaga gruntownej przebudowy dotychczasowego modelu działania kopalń, wdrożenia istotnych zmian w zarządzaniu, produkcji, marketingu i sprzedaży - zaznaczył prezes Sędzikowski.

Sytuacja całej branży jest zła. Uderza w nią nadpodaż węgla na rynku i jego niskie ceny. W ubiegłym roku rodzime kopalnie zdołały wydobyć 72,5 mln ton węgla (60,2 mln ton przypadło na węgiel energetyczny, a 12,3 mln ton na węgiel koksowy).

W roku 2013 wydobycie było wyższe i wyniosło 76,5 mln ton. W 2014 roku sprzedaż węgla wyniosła 70,3 mln ton.

Polska pozostaje importerem węgla netto. W 2014 roku ulokowaliśmy na rynkach zagranicznych 8,3 mln ton węgla, przy imporcie tego surowca na poziomie 10,3 mln ton.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (21)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP