Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes KW: trzeba porządkować spółkę

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
29-11-2012 06:21
Prezes KW: trzeba porządkować spółkę
Fot. (mat. pras.)

Mówiąc o oustsorcingu trzeba pamiętać, że naszym spółkom trudno często konkurować w otoczeniu rynkowym m.in. dlatego, że nie zatrudniamy pracowników w oparciu o umowy śmieciowe - mówi dla portalu wnp.pl Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej.

Ile Kompania będzie przeznaczać na inwestycje?
- Poziom nakładów inwestycyjnych ze środków własnych i leasingu wynosi ok. 1 mld zł rocznie. I ten poziom zamierzamy utrzymać. Między innymi planujemy zakup dwóch kompleksów ścianowych - do niskich i wysokich pokładów.

Dochodzą do tego na razie niewielkie nakłady na odwierty poszukiwawcze na Lubelszczyźnie. Jeśli potwierdzą się prognozy co do parametrów złoża, będzie to oznaczać w przyszłości realizację wielomiliardowych inwestycji przez Kompanię.

Poza tym, w roku 2013 służby finansowe będą się zajmować kwestią domknięcia finansowania budowy wraz z partnerem biznesowym nowej elektrowni o mocy 1000 megawatów.

Oczekujemy, że partner biznesowy przyprowadzi ze sobą instytucję finansową. Sądzę, że nazwę firmy, z którą Kompania będzie realizować projekt budowy elektrowni, podamy na początku 2013 roku.

Jak zapatruje się Pani na kwestię outsourcingu?

- Patrzę na to zagadnienie szerzej, poprzez pryzmat porządkowania wewnętrznej struktury spółki, która w roku 2014 ma być gotowa do prywatyzacji poprzez giełdę.

Działania związane z outsourcingiem są prowadzone w Kompanii Węglowej na dużą skalę. Zakończyliśmy prace centralizujące działalność informatyczną. Porządkujemy też kwestie związane ze szkodami górniczymi po zlikwidowanych kopalniach, czy też dotyczące substancji mieszkaniowej.

Tam, gdzie będą zainteresowani, będziemy majątek nieprodukcyjny sprzedawać.

Będą prowadzone rozmowy z gminami, będziemy przedstawiać oferty odkupu lub zamiany nieruchomości.

Ponadto na koniec tego roku zmniejszy się liczba spółek, w których Kompania ma udziały. Jesteśmy właścicielami np. akcji, które otrzymaliśmy w ramach spłaty zobowiązań za węgiel. Utrzymywanie ich jest niecelowe.

Mówiąc o oustsorcingu trzeba też pamiętać o tym, że naszym spółkom trudno często konkurować w otoczeniu rynkowym. Między innymi dlatego, że my nie zatrudniamy pracowników w oparciu o umowy śmieciowe. A wiele prywatnych podmiotów i owszem.

Do Haldeksu zostaną dołączone kolejne spółki?

- Tak. Mamy trzy obszary naszej strategii. W części dotyczącej ochrony środowiska spółką wiodącą jest Haldex. Będą do niego włączane kolejne spółki o zbieżnym profilu działalności.

Jak widać, porządkujemy strukturę spółki. Pierwszego lutego 2013 roku będziemy obchodzić jubileusz 10-lecia funkcjonowania Kompanii Węglowej.

Zależy nam na tym, by spółka była coraz lepiej przygotowana do skutecznego funkcjonowania na konkurencyjnym rynku węgla.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP