PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Kompanii Węglowej podsumowuje ubiegły rok i mówi o perspektywach na 2010 r.

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
01-04-2010 11:40
Prezes Kompanii Węglowej podsumowuje ubiegły rok i mówi o perspektywach na 2010 r.

Ubiegły rok zakończyliśmy zyskiem netto, który ostatecznie po weryfikacji przez biegłych wyniósł około 25 mln zł. Osiągnięty wynik finansowy jest na poziomie tego z 2008 - mówi Mirosław Kugiel, prezes Kompanii Węglowej.

Jak wyglądał ubiegły rok i pierwsze dwa miesiące tego?
- Ubiegły rok zakończyliśmy zyskiem netto, który ostatecznie po weryfikacji przez biegłych wyniósł około 25 mln zł. W ubiegłym roku nie pogorszyliśmy terminów płatności, które były stabilne przez cały rok. Terminy były przewidywalne i stabilne przez cały rok. Otoczenie nasze akceptowało takie, a nie inne warunki, które w Kompanii Węglowej są obecnie możliwe do realizacji. Oprócz tego w terminie zapłaciliśmy wszystkie zobowiązania publiczno-prawne. W terminie zapłaciliśmy również zobowiązania po byłych spółkach węglowych , a chodzi o kwotę w sumie 185 mln złotych, z tego ponad 169 mln zł do ZUS-u. Zakończyliśmy także w ubiegłym roku spłacanie zobowiązań wobec gmin i samorządów przejętych po zlikwidowanych spółkach węglowych.

Oprócz tego z powodzeniem realizowaliśmy plan inwestycyjny, który był założony na wysokim poziomie. Na inwestycje przeznaczyliśmy ponad 900 mln zł. Wszystkie istotne i planowane inwestycje zostały zrealizowane. Udało się również zrealizować nam plan robót przygotowawczych. Wykonaliśmy ponad 202 kilometry tych robót. Tymczasem historyczna średnia to około 180 km robót.

W roku ubiegłym KW wydobyła 42,2 mln ton węgla, sprzedaż wyniosła 38,5 mln ton, czyli stan zwałów zwiększył się do 3,7 mln ton. Z tego tytułu nie czujemy niepokoju. W minionych latach KW zawsze miała na zwałach prawie 4 mln ton. Zostały one rozdysponowane w okresie gwałtownej koniunktury i popytu w latach 2007-08. Można więc powiedzieć, że odbudowaliśmy historyczny stan zwałów. W naszej polityce będziemy się kierować tym, że około 8-10 proc. produkcji powinno być rezerwą na wypadek zdarzeń szczególnych, jak na przykład gwałtowny wzrost popytu.

Dość mocno wzrósł eksport. W 2009 roku (głównie poprzez Węglokoks) wyeksportowaliśmy ponad 6 mln ton węgla. To pozwoliło nam na zrównoważenie zmniejszającego się popytu krajowego. Ten popyt zmniejszył się z 39 mln ton w 2008 roku do 32 mln ton w roku ubiegłym. Duży w tym udział miała energetyka, bo tam spadek zakupów był największy i wyniósł o 4 mln ton węgla mniej w 2009 roku w porównaniem z rokiem 2008.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP