Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Kompanii Węglowej Mirosław Kugiel o planach spółki, płacach i zatrudnieniu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
06-04-2010 09:07
Prezes Kompanii Węglowej Mirosław Kugiel o planach spółki, płacach i zatrudnieniu

Kompania zawierała jeszcze w marcu umowy na sprzedaż węgla, stąd wyniki pierwszego kwartału będą lepsze od początkowo szacowanych. Spółka chciałaby zmienić zasady wynagradzania, lecz zrobić to nie będzie łatwo.

Zobacz także:
Prezes Kompanii Węglowej o wspólnym projekcie z RWE
Prezes Kompanii Węglowej podsumowuje ubiegły rok i mówi o perspektywach na 2010 r.

W Planie Techniczno Ekonomicznym na 2010, była przewidziana strata…

- Była przewidziana strata ponieważ pierwsze plany były robione zgodnie z wolą właściciela w roku ubiegłym. Bazowały one w związku z tym na pewnych przesłankach, które wówczas były zrealizowane. Bazowaliśmy głównie na wielkości sprzedaży wynikającej z zawartych umów. Już wtedy sygnalizowaliśmy jednak, że nie wszystkie umowy były zawarte i opisane. Również biorąc pod uwagę sprzedaż węgla w pierwszym kwartale szacowaliśmy sprzedaż, biorąc pod uwagę średnie temperatury w poprzednich latach, gdzie zimy jako takiej prawie nie było. W związku z tym popyt na węgle kwalifikowane dla indywidualnych odbiorców i miały dla ciepłowni były znacznie niższe. Tymczasem po prawie 2,5 miesiącach, kiedy to robiliśmy korektę planu – wcześniejszy był przyjęty jako prowizorium – mogliśmy uwzględnić to, co się działo w pierwszym kwartale, bo znacząco wzrosły przychody. Uwzględnić mogliśmy także dodatkowe umowy, które w międzyczasie zostały zawarte. Nowy plan na 2010 rok zakłada wynik być może niezbyt szokujący przy naszych przychodach, ale dodatni – 7-10 mln zł. To bardzo wstępny szacunek.

Jakie przewidujecie wydobycie?

Pozostałe parametry zakładają zmniejszenie wydobycia do 41 mln ton i jest to realistyczne podejście zakładające dodatkowo nie zwiększanie zapasów – maksymalnie one mogą wzrosnąć o 900 tys. ton, przy sprzedaży na poziomie około 39 mln ton. Jeśli sprzedaż będzie większa wyniki będą lepsze, a zapasy się zmniejszą. Ze względu na kolejny spadek zapotrzebowania na węgiel ze strony energetyki rezerwujemy pewne ilości węgla na eksport – maksymalnie może on wynieść 9-10 mln ton.

Energetyka planuje kupić w tym roku 14 mln ton, jeszcze w 2008 roku było to 22 mln ton, a w ubiegłym roku 18 mln ton.

Sądzimy jednak, że ten rynek jest niedoszacowany i będą następowały kolejne zakupy. Uważamy, że produkcja energii elektrycznej jest jeszcze niezbilansowana. Wpływ na taką, a nie inną sytuacje miał także fakt bardzo dużych sięgających ośmiu milionów ton zapasów węgla w firmach energetycznych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP