Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes KHW: konieczna ucieczka do przodu

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-08-2012 15:33
Prezes KHW: konieczna ucieczka do przodu
Fot. PTWP

Gdyby udało się powtórzyć wynik z ubiegłego roku, czyli ponad 150 mln zł zysku netto, to można będzie porwrócić do tematu prywatyzacji holdingu - mówi dla portalu wnp.pl Roman Łój, prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego.

29 sierpnia dojdzie do podpisania umowy dotyczącej emisji obligacji KHW. To będzie ważny dzień dla KHW?
- Jak najbardziej. Chodzi o obligacje zwykłe, zabezpieczone. Umowa zostanie podpisana z konsorcjum pięciu banków obejmującym: Bank Zachodni WBK SA, BNP Paribas Bank Polska SA, DZ Bank Polska SA, Nordea Bank Polska SA, PKO Bank Polski SA.
Obligacje wystawiane będą w trzech transzach, na kwotę do 1.025 mln złotych.

Kiedy zostanie wystawiona pierwsza transza?

- Pierwsza transza w wysokości 325 mln zł powinna być wypłacona we wrześniu. Pozwoli nam to na zmianę struktury finansowania - ze zobowiązań krótkoterminowych na średnio lub długoterminowe.

Druga transza zostanie natomiast przeznaczona na działalność inwestycyjną.

Sądzę, że z końcem października powinna zostać wypłacona druga transza na kwotę 425 mln zł. Zobaczymy później, jak będzie się przedstawiać sytuacja.

Sprawa emisji obligacji rzeczywiście jest dla Katowickiego Holdingu Węglowego bardzo ważna, bowiem pozwoli nam na ucieczkę do przodu. Jak wspomniałem, dzięki obligacjom dojdzie do zmiany struktury finansowania ze zobowiązań krótkoterminowych na średnio lub długoterminowe. Procesy inwestycyjne w górnictwie też mają charakter długoterminowy.

Przygotowania do emisji trwały ponad rok. Jest tu bowiem mowa o całkiem nowym programie w polskim górnictwie. Zmienia on dotychczasową strukturę kredytowania firmy. Umożliwi przy tym uporządkować jej model finansowy.

Myśli Pan o powrocie do koncepcji prywatyzacji KHW?

- Gdy wszystko pójdzie, jak trzeba i gdyby udało się powtórzyć wynik z ubiegłego roku, czyli ponad 150 mln zł zysku netto, to można będzie powrócić do tematu prywatyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego.

Ta prywatyzacja przede wszystkim miałaby służyć pozyskaniu kapitału na realizację niezbędnych inwestycji w wymiarze wieloletnim.

Planujemy między innymi budowę szybu wentylacyjnego na poziomie 1250 m. W zależności od technologii oraz szybkości wykonania, koszt takiego przedsięwzięcia wynosi od 1,2 do 2 mld zł.

Co z wydobyciem? Nadal holding ma problemy w tym zakresie.

- Prawda, problemy są. Ale sukcesywnie otwierane są kolejne ściany. Od 27 sierpnia ruszyła ściana na kopalni Wesoła. Z kolei w kopalni Wujek też zostaną uruchomione dwie kolejne ściany.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP