Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Haldeksu: Program dla Śląska za słabo uwzględnia specyfikę regionu

Autor: WNP.PL (PSZ)
03-07-2015 09:34
Prezes Haldeksu: Program dla Śląska za słabo uwzględnia specyfikę regionu
Fot. Andrzej Wawok

Zdaniem prezesa Haldeksu pewnym mankamentem dokumentu "Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej" jest jego obszerność i wielowątkowość. Duży wpływ na jego realizację będzie więc miało rozłożenie akcentów na jego poszczególne punkty, które dokona się z czasem.

- Program jest bardzo rozbudowany i obejmuje wiele kierunków działania , ma więc jedną wadę że trzeba go wypełnić kwotami, terminami , warunkami otrzymania preferencji, skorelować poszczególne punkty programu itd., co w efekcie pokaże w jakim stopniu program da się realnie wdrożyć - ocenia Tadeusz Koperski.
- Ogólnie program trudno krytykować - może przyczynić się do rozwoju regionu zastępując częściowo górnictwo, ale jego skuteczność zależy od czasu wdrażania i na podstawie tego dokumentu na ten moment nie da się jej ocenić - dodaje

Prezes Haldeksu twierdzi przy tym, że wielu propozycjom z Programu dla Śląska brakuje świeżości: - Gros zadań inwestycyjnych z programu już od jakiegoś czasu jest realizowana.

Tadeusz Koperski uważa, że Program w zbyt małym stopniu bierze pod uwagę specyfikę regionu.

- W znacznym stopniu Program dla Śląska można nazwać programem dla każdego regionu a nawet dla Polski gdyż budowa : dróg , tras kolejowych, likwidacja niskiej emisji , pomoc dla młodych, aktywizacja pracy, ukierunkowanie szkolnictwa - to problemy powszechne i nie są specyfiką węgla i Śląska - twierdzi prezes Haldeksu.

Tymczasem w Program powinien nakreślić konkretne priorytety dla najważniejszej dla regionu branży.

- Podstawą budowy programu dla Śląska jest restrukturyzacja szeroko pojętej branży górniczej - podkreśla Tadeusz Koperski.

Dlatego, jego zdaniem, Program dla Śląska w pierwszej kolejności powinien się skupić na:

- określeniu wielkości korekty produkcji węgla i wynikających z tego konsekwencji w zakresie: zorganizowania miejsc pracy, wykorzystania zwolnionej z produkcji infrastruktury oraz przygotowania nowych terenów inwestycyjnych, co z kolei dawałoby pierwszeństwo w programie dla szczegółowych rozwiązań rekultywacyjnych i rewitalizacyjnych,

- jak najszybszym przygotowaniu trwałych miejsc pracy; prace przy budowie infrastruktury są z natury rzeczy czasowe i niekoniecznie dają zatrudnienie mieszkańcom regionu,

- określeniu rozwijanych branż i preferencji dla nich; powinny być to branże, które nie tylko zapewnią pracę dla młodych, ale także dla zwalnianych pracowników kopalń.

Według prezesa Haldeksu szczególnie wiele zależeć może od podjętych działań w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

- Nie wiadomo co się precyzyjnie kryje za programem rewitalizacji gdyż ustawa nie jest jeszcze gotowa, bo jeżeli są to rozwiązania przyjęte wcześnie w krajach europejskich, takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, to można będzie otrzymać poprzez jej wdrożenia efekt synergii poprzez: przywrócenie terenów zdegradowanych do użytku gospodarczego, zapewnienie nowych miejsc pracy przy rekultywacjach , zapewnienie nowych miejsc pracy na przygotowanych terenach inwestycyjnych, zagospodarować odpady pogórnicze zapobiegając ich gromadzeniu - wylicza prezes Haldeksu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP