Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes GIPH do komisarza unijnego Lewandowskiego w sprawie hiszpańskiego węgla

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-09-2010 09:23
Prezes GIPH do komisarza unijnego Lewandowskiego w sprawie hiszpańskiego węgla

Hiszpański przemysł produkujący węgiel jest w dramatycznej sytuacji w wyniku braku stabilnych ram prawnych - pisze prezes GIPH Janusz Olszowski do komisarza unijnego Janusza Lewandowskiego.

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa zwróciła się z listem do komisarza unijnego Janusza Lewandowskiego.
W liście napisano: "Jak zostaliśmy poinformowani przez Carbounion w najbliższych tygodniach będziecie Państwo podejmować decyzję w sprawie dekretu królewskiego Procedimiento de Resolución de restricciones de Garantía por Suministro przedstawionego przez rząd hiszpański w sprawie promocji energii elektrycznej wytwarzanej z węgla.

Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na fakt, że krajowy węgiel jest strategicznym sektorem polityki energetycznej w Hiszpanii ze względu na bezpieczeństwo dostaw. Hiszpania jest jednym z najmniej samowystarczalnych pod względem dostaw energii państw UE. 81,4 proc. energii pierwotnej zużywanej w Hiszpanii pochodzi z importu, w porównaniu z 54,8 proc. odnotowanymi jak średnia wspólnotowa.

Węgiel jest jedynym rodzimym pierwotnym źródłem energii do wytwarzania energii elektrycznej , który pozwala na dostawy na stałym poziomie, wystarczające, wiarygodne i bezpieczne oraz przyczynia się do normalnego funkcjonowania procesów produkcyjnych, kończących się na konsumpcji".

Ponadto w liście prezes GIPH Janusz Olszowski wskazał na to, że "rząd hiszpański przyjął Krajowy plan strategiczny w zakresie zasobów węgla na lata 2006-2012 w celu zagwarantowania konsumpcji rodzimego węgla. Jednakże w wyniku kryzysu gospodarczego, popyt wewnętrzny na energię elektryczną zmniejszył się znacznie, powodując czasowe zmniejszenia i luki w wytwarzaniu energii. W związku z powyższym, rząd hiszpański wydał dekret królewski, 134/2010 jako tymczasową procedurę w celu zagwarantowania zużycia krajowego węgla, które stanowiłoby jedynie 8% proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. Dekret wygasa w 2014 roku i jest zgodny z Artykułem 15.4 Dyrektywy 2009/72/WE i poprzednich dyrektyw, które również gwarantowały 15 proc. rodzimych pierwotnych źródeł energii pierwotnej do wytwarzania energii elektrycznej, zgodnie z hiszpańskim prawem energetycznym. (Ustawa 54/1997)".

Szef GIPH podkreśla, że obecnie hiszpański przemysł produkujący węgiel jest w dramatycznej sytuacji w wyniku braku stabilnych ram prawnych, umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej z krajowego węgla.

Stąd wszelkie opóźnienia przez kolegium komisarzy w podejmowaniu decyzji, w myśl której zmieniony dekret królewski jest zgodny z prawem UE, zdecydowanie przyczynia się do pogorszenia już i tak ciężkiej sytuacji społeczno-gospodarczej.

- "Miałoby to również katastrofalny wpływ na terytorialną, społeczną i gospodarczą spójność obszarów górniczych. Bezrobocie na tych obszarach jest 10 punktów powyżej średniej krajowej (20 proc.) a szacunkowa ludność tych obszarów wynosi sto osiem tysięcy mieszkańców. W związku z tym nasza organizacja wnioskuje, aby wziął Pan pod uwagę argumenty które przedstawiliśmy i nie wyrażał sprzeciwu wobec hiszpańskiego dekretu królewskiego zmieniającego dekret królewski 134/2010" - napisano w liście podpisanym przez prezesa GIPH Janusza Olszowskiego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP