Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes FTT Wolbrom: mamy ponad 60 proc. eksportu

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-11-2012 08:55
Prezes FTT Wolbrom: mamy ponad 60 proc. eksportu
Fot. PTWP

Zamierzamy umacniać naszą pozycję na rynkach zagranicznych, które są coraz bardziej wymagające - mówi dla portalu wnp.pl Władysław Banyś, prezes Fabryki Taśm Transporterowych Wolbrom SA.

Powoli zbliżamy się do końca roku 2012. Jaki on był dla FTT Wolbrom?
- To był dobry rok, a szczególnie jego pierwsze półrocze. W drugim bowiem obserwowaliśmy pewne spowolnienie zarówno na rynkach zagranicznych, jak i na rynku polskim.

Zobaczymy, jak rynek będzie się kształtował w roku 2013. Obecnie rozpisywanych jest większość przetargów. Istotne będzie to, by większość z nich wygrać.

Sądzi Pan, że w pierwszym kwartale 2013 roku na rynku panował będzie zastój, czy też nastąpi ożywienie?

- Za wcześnie, by ferować jakieś jednoznaczne oceny. Sytuacja jest o tyle dobra, że nie ma ogromnych wahań w zakresie cen surowców, skończyły się już skoki cenowe.

Zobaczymy, jak to będzie w roku 2013. Wiele zależeć będzie od tego, jak rozwijać się będą rynki w Europie i jaka będzie sytuacja finansowa naszych głównych odbiorców.

Sprzedaż na eksport przekroczyła w przypadku FTT Wolbrom tę skierowaną na rynek krajowy?

- Tak, mamy ponad 60 proc. eksportu. Po raz pierwszy w historii firmy eksport jest większy od sprzedaży na rynku krajowym.

Praktycznie ten eksport jest realizowany do 23 krajów.

Zamierzamy umacniać naszą pozycję na rynkach zagranicznych. Te rynki są coraz bardziej wymagające, wchodzą na nie producenci z Chin czy Indii, oferujący niższe poziomy cenowe, aczkolwiek jakość wyrobów odbiega od tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku producentów europejskich.

Ile wyniosą inwestycje FTT Wolbrom w roku 2012?

- To będzie ok. 9 mln zł przeznaczonych na inwestycje w 2012 roku. Obecnie przygotowujemy plan inwestycyjny na rok 2013. Mówimy o inwestycjach rozwojowych. Będziemy chcieli w roku 2013 przynajmniej powtórzyć poziom inwestycji z roku 2012.

Niepokoi Pana sytuacja w górnictwie węgla kamiennego? Spadek cen węgla, mniejsze zapotrzebowanie na surowiec. Czy to nie uderzy w firmy zaplecza górnictwa?

- Sytuacja wszędzie jest podobna. Niedawno wróciłem z Chin, gdzie ceny węgla również spadły. Spowolnienie powoduje, że nie ma zbytu na ten surowiec.

Stąd najważniejsze jest, by wygrać możliwie jak najwięcej przetargów i by mieć co robić.

Powiem może coś niepopularnego, ale obecnie zysk jest na drugim miejscu. Istotą sprawy jest utrzymać kontakt z klientami, pozyskać nowych.

A wśród rynków zagranicznych, które są priorytetowe dla FTT Wolbrom?

- Priorytetowe są rynki wschodnie, bo tam następuje dynamiczny rozwój górnictwa. Tamtejsze grupy kapitałowe znajdują się już przeważnie w prywatnych rękach.

Zaczynają tam wchodzić producenci z Chin. Na takich rynkach, jak Białoruś czy Ukraina chińscy producenci opierają się na pomocy i kredytach rządowych. Dzięki temu jest im łatwiej w walce o rynek.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP