Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Famuru: stawiamy nacisk na rozwój eksportu

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
20-12-2015 08:44
Prezes Famuru: stawiamy nacisk na rozwój eksportu

Najważniejsze, by jak najszybciej została wytyczona ścieżka naprawy polskiego górnictwa - twierdzi Mirosław Bendzera.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Udaje się nam skutecznie budować aktywność w eksporcie, a rynki zagraniczne zaczynają się przed nami otwierać - zaznacza Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

- Determinacja w zorientowaniu się na eksport zaczyna przynosić efekty - podkreśla Mirosław Bendzera. - Po dziewięciu miesiącach tego roku około 30 proc. naszych przychodów to eksport. W następnych pięciu latach chcemy, by ten poziom był 50 na 50 procent.
Realizacja przez Famur programu „Go Global”, zakładającego konsekwentne dążenie do dywersyfikacji rynków i do zwiększenia przez całą Grupę zaangażowania zagranicznego pozostaje jednym z priorytetów.

Famur mając świadomość, że na całym świecie górnictwo znajduje się w okresie spowolnienia rynkowego, nie ogranicza oferty tylko do branży wydobywczej.

Jednym z najistotniejszych obszarów działalności jest prowadzenie procesów akwizycyjnych, dzięki którym Famur poszerza swe portfolio o rozwiązania dla innych branż, między innymi takich, jak energetyka czy sektor transportowo-przeładunkowy.

Realizacja programu „Go Global” wiąże się między innymi ze stałym umacnianiem pozycji Famuru w krajach WNP, przede wszystkim w Rosji i Kazachstanie.

Poza tym Famur jest aktywny między innymi w krajach europejskich, gdzie węgiel i energetyka konwencjonalna nadal stanowią istotną część ich gospodarek, a także w Indiach, Indonezji, Wietnamie, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Południowej i Centralnej.

Mirosław Bendzera zaznacza, że ekspansja eksportowa wcale nie oznacza, iż wszędzie trzeba dostarczać najnowsze rozwiązania. Inne rozwiązania będą bowiem dedykowane górnictwu australijskiemu, a jeszcze inne w Indiach czy Pakistanie. Zawsze trzeba wychodzić naprzeciw oczekiwaniom poszczególnych klientów.

- Polski system energetyczny będzie bazował na węglu. Nam zależy na tym, żeby w jak największym stopniu był to węgiel z polskich kopalń - mówi prezes Famuru. - Mądrze prowadzony zakład górniczy może być efektywny. Pytanie, w jakim kierunku polski sektor wydobywczy powinien podążyć. Inna kwestia jest taka, czy polskie firmy mają zdolność być generalnym wykonawcą projektów w górnictwie. Brakuje w tym zakresie koordynacji. Nie ma kogoś, kto potrafiłby spiąć naszą działalność jako polski produkt, a nie jako produkt spółki A czy spółki B. Pojawia się pytanie, czy można by to rozwinąć i sprzedawać w świecie tam, gdzie będzie rozwijane górnictwo. Uważam, że tak. W świecie często mamy do czynienia z porozumieniami międzyrządowymi, gdy chodzi na przykład o budowę elektrowni. To bowiem szerokie projekty. Najważniejsze, by jak najszybciej została wytyczona ścieżka naprawy polskiego górnictwa - zaznacza prezes Bendzera.

Jego zdaniem, w warunkach dekoniunktury na rynku węgla, szanse eksportowe polskich spółek są większe niż przed laty.

W czasie koniunktury i wysokich cen surowca producenci węgla niechętnie bowiem zmieniali dostawców maszyn i urządzeń.

Teraz sytuacja jest całkiem inna. Producenci węgla tną koszty, optymalizują procesy w swoich strukturach. A zatem otwierają się nowe szanse dla polskich producentów, w tym dla Famuru.

Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP