Prezes Famuru: polskie górnictwo może być trwale rentowne

Prezes Famuru: polskie górnictwo może być trwale rentowne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obecnie przed polską branżą górniczą - choć stara się ona bronić przed stagnacją - stoi wiele wyzwań. Do najważniejszych należą m.in. spadające wydobycie przy rosnących kosztach oraz niższe nakłady inwestycyjne w spółkach górniczych. Paradoksalnie jednak kryzys to najbardziej odpowiedni czas na dokonanie optymalizacji i unowocześnienia górnictwa, co w efekcie pozwoli uczynić go trwale rentownym sektorem polskiej gospodarki - przekonuje eksperckim artykule Waldemar Łaski, prezes Famuru.

Aby tego dokonać potrzebny jest dialog i zrozumienie istotnych kwestii przez wszystkich użytkowników sektora wydobywczego. W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego – którego partnerem został Famur – chcemy porozmawiać o pomysłach na unowocześnienie polskiego górnictwa.

2012 rok pod wieloma względami był dobrym okresem dla polskiego górnictwa. Producenci węgla zainwestowali m.in. duże środki w nowoczesne maszyny, zwiększające efektywność wydobycia oraz w poprawę bezpieczeństwa pracy górników. Szacuje się, że łącznie w polskim przemyśle wydobywczym wydano w 2012 roku niemal 4 mld zł.

Mimo tego, Polska – przy swoim olbrzymim potencjale wydobywczym – nadal pozostaje importerem węgla netto. Szansą na zmianę tej sytuacji jest proces unowocześniania polskich kopalń. Dzięki wprowadzeniu rozwiązań najnowszej generacji można znacząco obniżyć koszt produkcji węgla, a w konsekwencji na rynek trafiać będzie tańszy surowiec. Możliwe obniżanie kosztów to proces bardzo długi natomiast mechanizacja i automatyzacja może przynieść efekt stosunkowo szybko. Gospodarcza stagnacja – wbrew pozorom – jest dobrym okresem do wprowadzania strukturalnych zmian. Szczególnie, iż rodzime zaplecze górnicze jest doskonale przygotowane, by dostarczać nowoczesne maszyny i urządzenia na najwyższym światowym poziomie, które są w stanie zagwarantować efektywność wydobycia.

Pierwsze próby wdrożenia takich nowoczesnych rozwiązań – opartych o autorską technologię Famuru – w państwowych (Murcki Staszic – KHW) i prywatnych (PG Silesia – EPH) kopalniach, zakończyły się sukcesem i pozwoliły na osiągnięcie bardzo dobrych wyników wydobycia nawet w skomplikowanych warunkach górniczo-geologicznych. Kompletne systemy wydobywcze znacznie zwiększają efektywność eksploatacji złóż przy jednoczesnej racjonalizacji kosztów i zwiększeniu rentowności. W przypadku Silesii sprzęt pracuje w wyjątkowo trudnych pokładach, co nie przeszkadza mu jednak w osiąganiu lepszych niż przeciętne wyników. Ponadto, zastosowanie pełnych kompleksów ścianowych Famur gwarantuje podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ergonomii oraz funkcjonalności pracy górników.

Powyższe przykłady doskonale ilustrują jak polskie górnictwo – we współpracy z rodzimymi producentami z zaplecza oraz jednostkami naukowymi – może dokonać zwrotu w kierunku trwałej rentowności kopalń. Obniżenie jednostkowego kosztu wydobycia tony węgla w konsekwencji sprawi, że importowany surowiec dodatkowo obwarowany kosztami renty geograficznej, przestanie być opłacalny dla sektora energetycznego. Co więcej, tani i kaloryczny polski węgiel może stać się atrakcyjnym towarem eksportowym.

Główną szansą na poprawę rentowności polskiego górnictwa jest konsekwentne zwiększanie nakładów inwestycyjnych na nowoczesne maszyny i urządzenia wydobywcze a nie ich ograniczanie. Jest to tym bardziej istotne, że środki potrzebne do sfinansowania dostaw sprzętu są relatywnie niskie w porównaniu do kosztów stałych, ponoszonych przez spółki węglowe. Polskie górnictwo może być nowoczesne i rentowne dzięki krajowym producentom maszyn i urządzeń, którzy już dziś mogą śmiało konkurować ze światowymi graczami. Dlatego niezmiernie ważne są działania mające na celu unowocześnienie parków maszynowych kopalń w oparciu o rodzimą technologię. Wierzymy, że takie wydarzenia jak Europejski Kongres Gospodarczy są świetną platformą wymiany racji, spostrzeżeń, a także doświadczeń i dobrych praktyk, które pozwalają lepiej zrozumieć wszystkie wyzwania stojące przed branżą górniczą. Bardzo się cieszymy, że możemy czynnie włączyć się w dyskusję. Liczymy, że wspólny dialog pomoże wypracować wiele korzystnych rozwiązań.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Famuru: polskie górnictwo może być trwale rentowne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!