PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Bumechu: polski atom to tylko "chciejstwo"

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
13-03-2012 16:10
Prezes Bumechu: polski atom to tylko "chciejstwo"

Uważam, że w najbliższych latach nie dojdzie do realizacji tej inwestycji (elektrowni atomowej - red.). Opory społeczne będą na tyle duże, że wyhamują chęci - tym bardziej, że mamy węgiel jako surowiec energetyczny - mówi Zygmunt Kosmała, prezes Bumechu.

Fot. (mat. pras. Bumech)

Perspektywy dla spółek węglowych są bardzo dobre, ale nie dysponują one wystarczającym zapleczem kadrowym i technicznym, przez co znaczenie takich podmiotów jak Bumech jest nadal bardzo duże. Natomiast kwestie budowy elektrowni atomowej w Polsce oceniam raczej jako „chciejstwo” - powiedział portalowi wnp.pl Zygmunt Kosmała, prezes Bumechu.

Jak pan ocenia rynek węgla w Polsce?
- Jesteśmy na bieżąco w kontakcie ze spółkami górniczymi i orientujemy się jakie są perspektywy sprzedaży. One są dobre i to, co spółki wydobywają są w stanie sprzedać. Może trochę gorzej wygląda sytuacja na rynku węgla koksującego, z powodu gorszej sytuacji na rynku stali, ale nie słyszałem też dalszych bardzo negatywnych scenariuszy, które mogłyby dotyczyć tego rynku.

Świat miał zrezygnować z węgla kamiennego, a tymczasem będzie jednak inaczej.

- Tak, ponieważ przypadek elektrowni atomowej w Japonii pokazał, że zmienia się pogląd na ten temat. Świat chce iść jednak pewną drogą. Kwestie budowy elektrowni atomowej w Polsce oceniam raczej jako „chciejstwo”. Uważam, że w najbliższych latach nie dojdzie jednak do realizacji tej inwestycji. Opory społeczne będą na tyle duże, że wyhamują chęci tym bardziej, że mamy węgiel jako surowiec energetyczny, który przez lata stanowił podstawę. Być może za kilka lat, gdy jeszcze zmienią się technologie, taka elektrownia u nas powstanie.

Jakie są plany spółki na najbliższe miesiące?

- W celu dalszej dywersyfikacji rynków zbytu zamierzamy poszerzyć krąg odbiorców o kolejne krajowe spółki węglowe i firmy okołogórnicze, przy jednoczesnym zwiększaniu eksportu. Dla każdej osoby znającej dobrze branżę górniczą oczywiste jest, iż aby polskie kopalnie mogły nadal eksploatować istniejące złoża węgla, musi nastąpić przyspieszenie prac przygotowawczych oraz wymiana parku maszynowego. Spółki węglowe nie dysponują jednak wystarczającym zapleczem kadrowym i technicznym, przez co znaczenie takich podmiotów jak Bumech jest nadal bardzo duże.

Poza tym zamierzamy zwiększyć produkcję kombajnów AM-50-Bumech/Z1. Rozpoczęliśmy prace przygotowawcze związane z poszerzeniem oferty o nowoczesny, innowacyjny przenośnik taśmowy stosowany jako środek transportu urobku np. w kopalniach węgla kamiennego. Wprowadzenie na rynek powinno nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat.

Czy spółka panuje jakieś przejęcia w tym roku?

- Przejęliśmy 100 proc. udziałów Przedsiębiorstwa Robót Górniczych Sp. Z o.o. w Gliwicach, obecnie Bumech Technika Górnicza Sp. Z o.o. abyśmy mogli sami bez udziału konsorcjantów drążyć wyrobiska podziemne. A teraz nie mamy sprecyzowanych planów akwizycyjnych ale to nie oznacza, że jeśli pojawi się jakaś okazja to z niej nie skorzystamy.

Ma pan ambitne plany rozwoju spółki. Jak spółka sfinansuje te plany?

- Dotychczas korzystaliśmy głównie z finansowania zewnętrznego, jednak jego koszty mocno obciążały nasze wyniki. Ponadto nasze zadłużenie osiągnęło poziom uniemożliwiający dalsze finansowanie środkami zewnętrznymi. W związku z tym zdecydowaliśmy, iż emisja warrantów zamiennych na akcje będzie najlepszym rozwiązaniem na tym etapie rozwoju naszej grupy. Zamiana warrantów na akcje prawdopodobnie odbędzie się na przełomie maja i czerwca.

Rozmawiała: Katarzyna WalterskaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP