PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Bogdanki: sytuacja na rynku węgla pogarsza się

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
10-06-2015 09:15
Prezes Bogdanki: sytuacja na rynku węgla pogarsza się

- Prowadzimy intensywne działania w obszarze sprzedaży mające na celu pozyskanie dodatkowych odbiorców węgla - mówi Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka

Fot. (PTWP)

Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka wskazuje, że sytuacja na polskim rynku węgla nadal pogarsza się. - Ma to związek z utrzymującą się nadpodażą węgla oraz agresywną polityką cenową ze strony dotowanej przez rząd KW - zaznacza szef Bogdanki.

Jego zdaniem skutkiem powyższych czynników jest zagrożenie ograniczania wolumenów sprzedaży do odbiorców Bogdanki w 2015 roku, a być może i w dalszej perspektywie czasowej.
- W tej chwili oceniamy, że nasze możliwości sprzedażowe na ten rok to 8,5 mln ton, czyli znacznie poniżej naszych mocy produkcyjnych - podkreśla Zbigniew Stopa.

Prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka zaznacza, że sytuacja ta zmusza Bogdankę do dalszego ograniczania produkcji oraz do poszukiwania oszczędności w każdym aspekcie działalności. Tak, aby być przygotowanym nie tylko na dalsze utrzymywanie się obecnej trudnej sytuacji rynkowej, ale nawet na jej pogorszenie, w przypadku negatywnego scenariusza wydarzeń.

- Prowadzimy intensywne działania w obszarze sprzedaży mające na celu pozyskanie dodatkowych odbiorców węgla - mówi prezes Stopa. - Wdrażamy także szereg działań restrukturyzacyjnych mających na celu redukcję kosztów. Należą do nich między innymi: dalsze obniżenie poziomu inwestycji do poziomu niezbędnego z punktu widzenia zachowania ciągłości działalności spółki, zmniejszenie stałego poziomu zatrudnienia i usług outsourcingowych, ograniczenie czasu pracy do pięciu dni w tygodniu, zmiany organizacyjne oraz dalsza redukcja pozostałych kosztów operacyjnych - podkreśla Zbigniew Stopa.

- Jednocześnie zdecydowaliśmy się zaproponować naszym akcjonariuszom przeznaczenie 37,5 proc. zysku netto za rok 2014 na „kapitał rezerwowy, z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy”, zamiast bezpośredniego przeznaczania tej kwoty na dywidendę - zaznacza szef Bogdanki. - Oceniamy, że zapewni to niezbędny poziom gotówki w spółce, w celu zapewnienia stabilności i wiarygodności finansowej. Jednocześnie, w przypadku pozytywnych zmian sytuacji rynkowej i odpowiedniego poziomu zakontraktowania spółki na lata kolejne, takie rozwiązanie pozwoli na wypłatę jeszcze w tym roku zaliczki na dywidendę za rok obrotowy 2015 (uwzględniającej środki z kapitału rezerwowego).

Wierzę, że nasi akcjonariusze zrozumieją przyczyny i konieczność wydania takiej rekomendacji przez zarząd. Chcemy pozostać spółką dywidendową, ale jak pokazuje sytuacja w kopalniach śląskich w obecnej sytuacji rynkowej płynność i stabilność finansowa spółki powinny być traktowane absolutnie priorytetowo - podsumowuje Zbigniew Stopa.

W 2014 roku produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,19 mln ton.

Bogdanka zaopatruje głównie odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

Sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

Grupa Kapitałowa LW Bogdanka zatrudnia ok. 5,6 tys. pracowników.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (26)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 068 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP