Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Bogdanki: konsekwentna kontrola kosztów i optymalizacja nakładów inwestycyjnych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
29-08-2016 10:07
Prezes Bogdanki: konsekwentna kontrola kosztów i optymalizacja nakładów inwestycyjnych
Fot. PTWP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szacujemy naszą całoroczną sprzedaż węgla na poziomie 8,5-9 mln ton - zaznacza Krzysztof Szlaga, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Grupa Kapitałowa Lubelskiego Węgla Bogdanka wypracowała w pierwszym półroczu 2016 roku przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 848,9 mln zł oraz zysk netto w wysokości blisko 75 mln zł.
Oznacza to, że mimo dalszego spadku cen, zarówno przychody,  jak i zysk netto utrzymały się na poziomie zbliżonym do tego samego okresu roku poprzedniego.

Wynik EBIT w omawianym okresie wyniósł 96,6 mln zł (spadek o 4,7 proc. w ujęciu rok do roku) a EBITDA: 277,4 mln zł (spadek 4,9 proc.).

Wypracowane wyniki finansowe spółka ocenia jako dobre.

Ich osiągnięcie, pomimo negatywnego wpływu niestabilnej sytuacji na rynku oraz utrzymujących się niskich cen węgla, było możliwe dzięki ciągłej kontroli kosztów i optymalizacji nakładów inwestycyjnych. W efekcie rentowność EBITDA w pierwszym półroczu 2016 roku utrzymywała się na ponadprzeciętnym dla światowej branży poziomie 32,7 proc.

W pierwszym półroczu bieżącego roku produkcja węgla handlowego osiągnęła poziom 4,3 mln ton, a sprzedaż 4,4 mln ton.

Długość wykonanych w tym okresie wyrobisk korytarzowych wyniosła 12,1 km, co oznacza wzrost o o 18,6 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 roku.

Spółka utrzymuje silną pozycję rynkową i powróciła w II kwartale 2016 roku do osiągniętego w 2014 r. udziału w rynku sprzedaży węgla energetycznego do energetyki zawodowej na poziomie ok. 25 proc.

Podobnie udział w rynku węgla energetycznego ogółem osiągnął ponownie poziom ok. 16 proc.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami spółka szacuje sprzedaż węgla w 2016 r. w przedziale ok. 8,5-9 mln ton.

- Wypracowane w pierwszym półroczu tego roku wyniki finansowe oceniam jako dobre - podkreśla Krzysztof Szlaga, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka. - Ich osiągnięcie w bardzo niesprzyjających warunkach rynkowych było możliwe dzięki ciągłej, konsekwentnej kontroli kosztów oraz optymalizacji nakładów inwestycyjnych. Utrzymujemy bezpieczną płynność finansową i pozostajemy najbardziej efektywną i najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce. Choć w drugim kwartale widoczny był wzrost cen węgla na rynkach międzynarodowych, ceny tego surowca w Polsce pozostają na bardzo niskim poziomie a nadpodaż na rynku węgla utrzymuje się.  Dlatego w tej chwili nie widzimy jeszcze przesłanek do zmiany obecnych trendów rynkowych w bliskiej perspektywie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szacujemy naszą całoroczną sprzedaż węgla na poziomie 8,5-9 mln ton - zaznacza Krzysztof Szlaga.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (10)

BOGDANKA [LWB]

kurs:

71.00 PLN 2.59 (3.79%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 145 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP