Premier, prezydent i szef MON do górników: węgiel podstawą polskiej gospodarki

Premier, prezydent i szef MON do górników: węgiel podstawą polskiej gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo - podkreśliła premier Beata Szydło we wpisie z okazji Barbórki. Do życzeń dołączyli się także prezydent, szef MON Antoni Macierewicz i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

  • Górnicy świętują w poniedziałek Barbórkę.
  • Życzenia płyną z ust najwyższych urzędników w kraju. 
  • Wagę węgla i zawodu górnika podkreśliła Beata Szydło, Andrzej Duda, Antoni Macierewicz i Stanisław Karczewski.

Tradycyjny dzień górnika obchodzony jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.
Czytaj także: Barbórka 2017: wreszcie radość zamiast stypy

Szefowa rządu w wypowiedzi zamieszczonej na Twitterze przez Kancelarię Premiera, podkreśliła że górnicy są dla niej symbolem pracowitości i siły charakteru.

- Świętując Barbórkę, pokazujecie swoje przywiązanie do tradycji i wzmacniacie wyjątkowe więzi w tak trudnym zawodzie. Sama jestem córką górnika. Z ogromnym szacunkiem podchodzę do Waszej ciężkiej pracy i pełnej poświęceń pracy - zaznaczyła premier.

- Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo. Jego siłę budują wyjątkowi ludzie - górnicy, którzy swoje życie poświęcają budowaniu dobrobytu naszej ojczyzny. Serdecznie Wam za to dziękuję. Życzę Wam zdrowia, spokoju, rodzinnego szczęścia oraz satysfakcji z wykonywanej pracy - dodała szefowa rządu.

- Górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód – tak do górników w dniu ich święta zwrócił się prezydent Andrzej Duda. 

Słowa prezydenta, podczas poniedziałkowych uroczystych obchodów święta górników w Bełchatowie - gdzie centralę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - odczytał minister z Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

"Drodzy polscy górnicy, z okazji Barbórki - tradycyjnego górniczego święta składam najlepsze życzenia i wyrazy najwyższego uznania dla wszystkich osób zatrudnionych w polskim przemyśle wydobywczym" - napisał w liście Andrzej Duda.

Również minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył w poniedziałek życzenia górnikom. "Tak, jak od wojska, od armii, od żołnierzy zależy bezpieczeństwo zewnętrzne, militarne, tak od górników zależy bezpieczeństwo wewnętrzne, by utrzymywać niezależność i bijące serce polskiej energetyki. Życzę powodzenia na tej służbie!" - napisał na Twitterze Macierewicz.

Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski na Twitterze życzył górnikom "bezpiecznych szycht". Jak ocenił, Barbórka w 2017 r. jest obchodzona w czasie, gdy górnictwo jest "rentownym i ważnym filarem polskiej gospodarki", po raz pierwszy od lat.
Czytaj więcej: Tak wysoki rangą polityk uczcił Barbórkę w internecie

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest około 7 tys. zakładów górniczych. Pracuje w nich w sumie prawie 200 tys. osób. Najwięcej - ponad 82 tys. pracowników - zatrudniają kopalnie węgla kamiennego. Kilkakrotnie więcej osób pracuje w firmach kooperujących z górnictwem.

W tym roku na Górnym Śląsku Barbórka jest obchodzona w najlepszej od kilku lat sytuacji górnictwa. Po czterech latach generowania strat sektor węglowy zamknie 2017 rok zyskiem - spośród górniczych firm najlepszy wynik osiągnie Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzięki wyższym cenom węgla, restrukturyzacji oraz porozumieniom z wierzycielami, branża złapała oddech i planuje inwestycje, bez których nie udałoby się zahamować obserwowanego w tym roku spadku krajowego wydobycia i rosnącego importu węgla.

Patronka górników, św. Barbara, należy do najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Jej wizerunki znajdują się w kościołach, kopalniach, ale też w herbach kilku polskich miast. Święta Barbara jest patronką nie tylko górników, ale również osób umierających, flisaków, cieśli, grabarzy, dzwonników i więźniów; ponadto jest opiekunką twierdz i wież oraz ma chronić przed burzami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier, prezydent i szef MON do górników: węgiel podstawą polskiej gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!