Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prawo UE: pomoc publiczna tylko dla kopalni likwidowanych

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
10-12-2014 05:40
Prawo UE: pomoc publiczna tylko dla kopalni likwidowanych

Ustawodawstwo unijne dopuszcza pomoc publiczną jedynie dla kopalni likwidowanych

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Unia Europejska wyłącza górnictwo węgla kamiennego z prawa udzielenia sektorowej pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw.

Jednoznacznie jest to określone w wytycznych Komisji Europejskiej, które określają warunki, na jakich pomoc państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji można uznać za zgodną z rynkiem wewnętrznym, co określa Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (art. 107 ust. 3 lit. c).
Mogą z niej skorzystać przedsiębiorstwa z wszystkich sektorów niefinansowych, z wyjątkiem właśnie węglowego i stalowego (a także przedsiębiorstwa objęte tzw. szczególnymi zasadami dotyczącymi instytucji finansowych).

Ustawodawstwo unijne dopuszcza pomoc publiczną jedynie dla kopalni likwidowanych.

Ponadto, na ogólnych zasadach, zakłady górnicze mogą skorzystać z pomocy: de minimis (jej udzielenie obwarowane jest najmniejszą liczbą warunków do spełnienia), regionalnej oraz o charakterze horyzontalnym, ale na realizację określonych zadań z zakresu ochrony środowiska oraz badań i rozwoju.

Opinia eksperta

A oto co powiedziała nam w tej sprawie Katarzyna Kukuć, wicedyrektor Departamentu Monitorowania Pomocy Publicznej w UOKiK:

"Zasady dopuszczalności pomocy publicznej dla sektora górnictwa węgla kamiennego zostały uregulowane decyzją KE z 10 grudnia 2010 r. w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla (Dz. Urz. UE L 336 z 21.12.2010 r.).

Zgodnie z nią, dofinansowanie lub inna forma wsparcia może być udzielana na pokrycie kosztów wyłącznie związanych z węglem przeznaczonym do produkcji energii elektrycznej, skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej, produkcji koksu i opalania pieców hutniczych w przemyśle stalowym w przypadku, gdy takie zastosowanie ma miejsce w UE.

Pomoc publiczna w oparciu o ww. decyzję może być przeznaczona na:

- zamknięcie kopalni - ma ona charakter pomocy operacyjnej (oznacza pomoc na pokrycie bieżących strat związanych z produkcją węgla, ale przez kopalnię, która ma zostać zamknięta),

- pokrycie kosztów nadzwyczajnych - to pomoc przeznaczona na pokrycie kosztów, które są związane z zamknięciem jednostek produkcyjnych węgla (może np. obejmować koszty związane ze świadczeniami społecznymi, działań likwidacyjnych, rekultywacyjnych, itp.).

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP