Prawie 30 tys. osób szuka pracy w śląskich kopalniach

Prawie 30 tys. osób szuka pracy w śląskich kopalniach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do największych firm górniczych wpłynęło w tym roku prawie 30 tys. podań o przyjęcie do pracy. Zatrudnienie w tym sektorze wzrośnie po raz pierwszy od kilku lat.

Przez ostatnie lata zatrudnienie w kopalniach węgla kamiennego spadało. W tym roku pojawił się jednak nowy trend. Po raz pierwszy od kilku lat zatrudnienie w górnictwie może wzrosnąć. Na koniec kwietnia w kopalniach pracowało 117,5 tys. osób. Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że do końca roku wzrośnie o 2 tys. osób - pisze "Gazeta Prawna".

Do firm górniczych wpłynęło w tym roku już 30 tys. podań o pracę. Firmy mogą przyjąć około 10 tys. - Mamy prawie 18 tysięcy podań o przyjęcie do pracy na dole, a możemy przyjąć około 6,5 tys. osób. Jednocześnie tylko na emerytury może w tym roku odejść około 5 tys. osób - mówi "GP" Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej (KW).

Podobna sytuacja jest w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), do której wpłynęło już około 9 tys. podań (może ją dostać najwyżej 1,9 tys. osób) i w Katowickiej Grupie Kapitałowej (KGK), która otrzymała ponad 2 tys. zgłoszeń, a chce przyjąć ok. 1,9 tys. osób.

Spadek zatrudnienia związany był z ograniczaniem wydobycia, m.in. z likwidacją nierentownych kopalni. Teraz KGK planuje zwiększyć wydobycie w tym roku o blisko 1 mln ton, a JSW zamierza samodzielnie realizować niektóre usługi zlecane do tej pory firmom zewnętrznym.

- Decydujemy się na niewielki wzrost zatrudnienia, bo świadczące nam usługi firmy zewnętrzne mają problemy z ludźmi i musimy więcej osób zatrudniać u siebie - cytuje "Gazeta Prawna" Katarzynę Jabłońską-Bajer, rzecznika JSW.

KW, największa polska firma górnicza, szacuje, że średnia płaca netto początkującego górnika wynosi w jej kopalniach ok. 1,7 tys. zł miesięcznie. KGK twierdzi, że oferuje podobne wynagrodzenia. Najwięcej na starcie można zarobić w JSW. - Płaca u nas zależy od kopalni, bo nie mamy jednego zbiorowego układu pracy. Przykładowo górnik rozpoczynający pracę w kopalni Zofiówka może liczyć na około 2 tys. zł netto - mówi Katarzyna Jabłońska- Bajer.

Na przyszłych górników przez kilka lat będą co roku czekały tysiące miejsc pracy. W latach 2006-2015 aż 63 tys. pracowników górnictwa nabędzie uprawnienia emerytalne, a z tego ponad 55 tys. to górnicy dołowi. Ktoś ich będzie musiał zastąpić i chociaż kopalnie m.in. podpisują umowy patronackie ze szkołami, fundują stypendia, to wcale nie są pewne, że łatwo im będzie o ręce do pracy - pisze "Gazeta Prawna".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!