Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prairie: wzrost cen węgla przybliża budowę kopalni Jan Karski

Autor: WNP.PL (DC)
29-07-2016 11:02
Prairie: wzrost cen węgla przybliża budowę kopalni Jan Karski
Fot. Shutterstock

Prairie Mining Limited, spółka eksploracyjno-wydobywcza realizująca inwestycję budowy kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, kontynuuje przygotowania do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą. W minionym kwartale nastąpił znaczący wzrost cen węgla, co zbiegło się z rozpoczęciem wstępnych rozmów z instytucjami finansowymi i potencjalnymi klientami kopalni Jan Karski. W opublikowanym raporcie za drugi kw. 2016 r. spółka przedstawia postęp prac nad inwestycją.

- Trwają intensywne prace przygotowawcze związane z dokumentacją niezbędną do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą. Wychodząc od świetnych wyników Wstępnego Studium Wykonalności opublikowanego w I kw., rozpoczęliśmy pierwsze rozmowy z podmiotami, które mogą sfinansować naszą inwestycję. Dzięki dobrej sytuacji finansowej i 18,1 miliona dolarów australijskich w gotówce na koniec czerwca mamy zabezpieczone środki na dalsze prace projektowe - mówi Ben Stoikovich, prezes Prairie.
W drugim kwartale spółka sprzedała posiadane przez nią 2,55 mln akcji spółki B2Gold Corp., z czego pozyskała netto 6,2 miliona dolarów australijskich, wzmacniając swoją pozycję finansową i zabezpieczając środki w gotówce na dalsze prace nad projektem budowy kopalni Jan Karski.

Prairie rozpoczęła też wstępne rozmowy z instytucjami finansowymi i potencjalnymi klientami dotyczące pozyskania środków na tę inwestycję.

Zdaniem Praire, na atrakcyjność projektu dla inwestorów finansowych wpływa poprawiająca się sytuacja na międzynarodowym rynku węgla, której odzwierciedleniem jest blisko 30 proc. wzrost ceny surowca od początku 2016 r. W ocenie spółki, wnioskującej na podstawie dostępnych prognoz, ceny węgla powinny rosnąć w długim terminie.

- W ostatnich miesiącach sytuacja na rynku węgla ożywiła się na tyle, że wyraźnie przełożyło się to na wzrost indeksów cenowych tego surowca. Jest to w zgodzie z prognozami cen węgla, które zostały dla nas opracowane przez zewnętrzną firmę konsultingową na potrzeby Wstępnego Studium Wykonalności. Nasz projekt jest pozytywnie przyjmowany w rozmowach z potencjalnymi instytucjami finansującymi, co dobrze rokuje na przyszłość - mówi Artur Kluczny, wiceprezes PD Co, spółki zależnej Prairie.

W minionym kwartale spółka przekazała do konsultacji i ostatecznej optymalizacji projekt zagospodarowania złoża. Kolejnym krokiem będzie złożenie projektu do zaopiniowania przez Okręgowy Urząd Górniczy, co powinno nastąpić pod koniec 2016 r.

Trwają prace nad raportem o oddziaływaniu na środowisko, który jest podstawą do wydania przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska decyzji środowiskowej niezbędnej dla uzyskania koncesji wydobywczej. Prairie złożyła do urzędu kartę informacyjną przedsięwzięcia i w odpowiedzi otrzyma szczegółowy zakres raportu. W drugim kw. przeprowadziła także analizy hydrologiczne, których wyniki zostaną uwzględnione w raporcie.

NA GIEŁDZIE

PRAIRIE [PDZ]

kurs:

1.29 PLN -0.04 (-3.01%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 697 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP