Pracownicy KKSM obawiają się o przyszłość zakładu

Pracownicy KKSM obawiają się o przyszłość zakładu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ewentualna zmiana upadłości układowej, w jakiej znajdują się Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych (KKSM SA), na upadłość likwidacyjną zaprzepaści wysiłek, jaki w ratowanie firmy włożyli jej pracownicy - uważają związkowcy z zakładu.

Pracowników popiera zarząd spółki, argumentując, że przez ostatnich kilkanaście miesięcy poprawiła się sytuacja finansowa firmy.

Na początku stycznia wniosek o rozważenie możliwości zmiany formy upadłości z układowej na likwidacyjną, złożył do Sądu Rejonowego w Kielcach, komisarz nadzorujący postępowanie upadłościowe KKSM.

W poniedziałek o sytuacji zakładu rozmawiano na spotkaniu zorganizowanym przez związkowców, w którym uczestniczyli przedstawiciele zarządu oraz świętokrzyscy parlamentarzyści.

Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w KKSM SA Jacek Michalski podkreślał, że w ramach upadłości układowej pracownicy będą mogli odzyskać wierzytelności od pracodawcy. - Likwidacja spółki może spowodować, że nigdy tych pieniędzy nie otrzymamy - argumentował.

- Ewentualna likwidacja kolejnej firmy w Kielcach, w regionie gdzie panuje duże bezrobocie, doprowadziłaby do wielu nieszczęść zarówno wśród pracowników jak i członków ich rodzin oraz firm współpracujących - podkreślił Michalski.

Związkowiec poinformował też, że pracownicy firmy rozważają złożenie pozwu zbiorowego przeciw Skarbowi Państwa, ze względu na to, że przez swoje "nieudolne działania" naraził ich na straty finansowe.

- Niemal 15 procent akcji zakładu udostępnionych nieodpłatnie przez Skarb Państwa pracownikom, nie zostało odkupionych przez inwestora, jak zakładały zapisy pakietu socjalnego. Na złożone oferty sprzedaży inwestor nie odpowiedział, a gwarant umowy prywatyzacyjnej nie udzielał odpowiedzi. Uprawnione osoby są stratne od kilku do kilkunastu tysięcy złotych - tłumaczył Michalski.

Związkowcy chcą też szybkich prac legislacyjnych nad nowelizacją specustawy drogowej, nad rządowym projektem pracuje ministerstwo transportu i rozwoju, osobny opracował Senat.

Te nowe przepisy mają umożliwić Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wypłatę zaległych należności firmom, które pracowały przy budowie autostrad i dróg ekspresowych jako podwykonawcy i nie dostały zapłaty za pracę. Przepisy mają objąć także dużych przedsiębiorców, nie tylko małych i średnich, jak zakładała specustawa drogowa z czerwca 2012 r., uznana w czerwcu 2013 r. przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczną z ustawą zasadniczą.

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, KKSM mógłby otrzymać z GDDKiA ok. 65 mln zł za dostarczone materiały i usługi dla wykonawcy autostrady A2.

- W przypadku braku działań parlamentu nad szybkim uchwaleniem ustawy lub przy próbie likwidacji spółki, będziemy blokowali drogi krajowe i autostradę - zapowiedział Michalski.

Prezes Zarządu KKSM i Dolnośląskich Surowców Skalnych (firma jest większościowym udziałowcem KKSM) Rafał Abratański podkreślił, że postępowanie upadłościowe ma na celu ochronę interesów wierzycieli. - Z dużej liczby wierzytelności została jedna sprawa, która czeka na rozstrzygnięcie drugiej instancji tak, abyśmy mogli ostatecznie sformułować propozycje układowe i przedstawić je wierzycielom. Niech oni zdecydują, czy układ czy likwidacja, a jeżeli układ to w jakim kształcie - mówił.

Jak zapewniał, KKSM odbudował zaufanie odbiorców. - Pomiędzy majem a wrześniem 2013 r. sprzedaż w spółce wzrosła o 46 procent, w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. Spółka obniżyła koszty działalności o ok. 10-12 mln rocznie, m. in. poprzez wprowadzenie centralnych zakupów w ramach DSS. Realizujemy też więcej dużych kontraktów - wyliczał.

Zdaniem Abratańskiego, KKSM był w trudniejszej sytuacji finansowej przed rokiem i pół roku temu, kiedy to sąd również rozważał możliwość zmiany opcji upadłościowej firmy, ostatecznie podejmując decyzję o prowadzeniu dalej upadłości układowej.

Szefowa świętokrzyskiej PO, poseł Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała w poniedziałek, że resort skarbu - właściciel 0,2 proc. akcji spółki - skierował do kieleckiego sądu pismo dotyczące upadłości KKSM. - Resort, jako mniejszościowy udziałowiec wniósł o utrzymanie sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego w opcji układowej. Jak argumentowano w piśmie, likwidacja zakładu, spowodowałaby wzrost bezrobocia w regionie - dodała.

Jak poinformował PAP rzecznik kieleckiego Sądu Okręgowego Marcin Chałoński, nie wyznaczono jeszcze terminu posiedzenia w sprawie KKSM.

Śledztwo w sprawie KKSM od maja 2012 r. prowadzi kielecka Prokuratura Okręgowa. Jak powiedział PAP rzecznik tej instytucji, Rafał Orłowski, śledztwo prowadzone jest "w sprawie" i nikomu do tej pory nie postawiono zarzutów. Śledczy badają kwestie związane m.in. z ewentualnymi nieprawidłowościami przy prywatyzacji KKSM, których mogli dopuścić się urzędnicy MSP.

W postępowaniu upadłościowym Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych sąd ustalił listę wierzycieli, na której jest 220 osób fizycznych i prawnych. Kwota wierzytelności wynosi 153 mln 515 tys. zł.

11 maja 2012 r. Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

W kwietniu 2012 r. roku warszawski sąd ogłosił upadłość likwidacyjną właściciela 85 proc. udziałów KKSM - spółki Dolnośląskie Surowce Skalne SA, która jako bezpośrednie przyczyny niewypłacalności wskazała zaangażowanie grupy DSS w budowę autostrady A2. W lipcu 2012 r. Sąd Rejonowy w Warszawie zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego DSS z postępowania obejmującego likwidację majątku na postępowanie z możliwością zawarcia układu.

W czerwcu 2013 r. kielecki Sąd Rejonowy zdecydował o utrzymaniu Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych w stanie upadłości układowej. O zmianę formy upadłości z układowej na likwidacyjną wnioskował komisarz nadzorujący.

Kielecka Kopalnia Surowców Mineralnych z siedzibą w Kielcach to zatrudniająca 315 osób firma o 140-letniej tradycji w wydobyciu i przerobie kamienia. Do spółki należą trzy kopalnie dolomitu i dwie piasku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy KKSM obawiają się o przyszłość zakładu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!