Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pracownicy JSW: to strajk głównie przeciwko łamaniu prawa pracy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
22-10-2012 10:21
Pracownicy JSW: to strajk głównie przeciwko łamaniu prawa pracy
Fot. mat. pras.

W liście otwartym pracownicy JSW wskazują, że głównym przedmiotem sporu zbiorowego jest nieprzestrzeganie prawa pracy oraz porozumienia zbiorowego z 5 maja 2011 roku.

19 października odbył się strajk dobowy w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pracownicy w liście otwartym wskazali, że głównym przedmiotem prowadzenia sporu zbiorowego jest nieprzestrzeganie prawa pracy oraz porozumienia zbiorowego zawartego zgodnie z artykułem 9 Kodeksu Pracy 5 maja 2011 roku.
W liście napisano między innymi: „Jeżeli nasze państwo jest państwem demokratycznym, to nie można tolerować w nim łamania prawa pracy.
Pracownicy JSW zaznaczają, że komentatorzy wydarzeń w spółce bardzo często pomijali fakt, iż pracownicy protestują przeciwko łamaniu prawa pracy przez pracodawcę.

Wskazują, że strajk w JSW jest ostrzeżeniem pracowników innych firm, które w najbliższym czasie rząd chce wyprzedać wraz z pracownikami. Jednocześnie nie dotrzymując wcześniej podpisanych porozumień.

List został napisany przez pracowników, którzy mogli 19 października obserwować relacje ze strajku w JSW SA.

Strajk 19 października podjęto, bowiem negocjacje między zarządem a związkami 17 oraz 18 października nie przyniosły porozumienia.

Zarząd JSW przedstawił stronie społecznej propozycje zakończenia sporów zbiorowych. Od 1 października br. stawki płac zasadniczych wzrosłyby o 3 proc, a dodatkowo każdy pracownik otrzymałby jednorazową premię w wysokości średnio 1000 zł. Zarząd zaproponował również przyjęcie sposobu kształtowania wynagrodzeń w latach 2013–2017, który gwarantowałby wzrost stawek płac zasadniczych od stycznia każdego roku o wskaźnik inflacji przyjęty w ustawie budżetowej. Strona związkowa nie przystała na te propozycje.

Związkowcy chcieli podwyżki płac w wysokości 3,8 proc. oraz jednorazowej wypłaty dla pracowników w wysokości 2,5 tys. zł. Zarząd JSW nie wyraził na nie zgody.

Wskazał, że w sytuacji spowolnienia gospodarczego oraz trudnej sytuacji górnictwa oznaczałoby to zbyt duże obciążenie dla budżetu spółki i realną groźbę zahamowania realizowanych procesów inwestycyjnych.

Poza tym wzrost stawek o 3,8 proc. nie oznaczałaby jednorazowego obciążenia dla budżetu spółki, pozostawałaby bowiem stałym obciążeniem, a kolejne podwyżki byłyby naliczane od wyższej bazy.

To zdaniem zarządu stanowiłoby realne zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego spółki i stabilności miejsc pracy ponad 23 tysięcy osób, a także w rażący sposób godziłoby w interesy akcjonariuszy.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP