Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pracownicy GZUG czekają na podwyżki

Autor: wnp.pl (JD)
23-01-2018 08:03 |  aktualizacja: 23-01-2018 08:24
Pracownicy GZUG czekają na podwyżki

25 stycznia odbędzie się posiedzenie Rady Nadzorczej GZUG, na którym przedstawiony zostanie nowy Plan Techniczno-Ekonomiczny

Fot. Shutterstock

Gliwicki Zakład Usług Górniczych był kiedyś firmą, w której stuprocentowe udziały miała Kompania Węglowa. Istotą powstania Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych w marcu 1999 roku było między innymi stworzenie miejsc pracy dla osób, które traciły zatrudnienie w likwidowanych wówczas kopalniach, a chciały kontynuować pracę w górnictwie.

 • Od 29 czerwca 2017 roku GZUG funkcjonuje w strukturach Holdingu KW Sp. z o.o. (Holding KW, w ramach którego działa teraz GZUG, objął wszystkie udziały w spółkach, których wspólnikiem była Kompania. Wśród kilkunastu spółek z grupy Kompanii są m.in. Gliwicki Zakład Usług Górniczych, firma transportowa Trakt, spółka ubezpieczeniowa GSU SA, Haldex SA czy też Konsorcjum Ochrony Kopalń). 
 • Przez lata GZUG rozwijał swój potencjał produkcyjny związany z realizacją podziemnych, specjalistycznych robót i usług górniczych na rzecz kopalń. 
 • Kryzys dotknął spółkę przed rokiem 2015, kiedy to ówczesna Kompania Węglowa zaczęła wydłużać terminy płatności. 
 • Rok 2015 GZUG zakończył na minusie. Później spółka powoli zaczęła łapać oddech. 
Jednak - wskazuje Janusz Marek, przewodniczący Sierpnia 80 w GZUG - właściciel w postaci Holdingu KW nie wykazywał zainteresowania w celu wsparcia funkcjonowania firmy. Na przełomie roku 2016 i 2017 nastąpiła zmiana władz w Gliwickim Zakładzie Usług Górniczych. 

- Następcy przejmują naszą spółkeę w katastrofalnym stanie. Sytuacja zaczęła destrukcyjnie wpływać na mobilizacjeę załogi. Spadła motywacja. Górnicy zaczęli odchodzić masowo. Nowy zarząd zdołał w znacznej mierze uporać się z negatywnymi zaszłościami, jednak w wyniku braku odpowiednich środków finansowych oraz związanych rąk w kwestii podejmowania kluczowych decyzji nie było możliwości zaoferowania pracownikom satysfakcjonujących wynagrodzeń - zaznacza Janusz Marek, przewodniczący Sierpnia 80 w GZUG, cytowany w Kurierze Związkowym wydawanym przez związek. - W związku z tym związki zawodowe działające w GZUG-u, czyli WZZ Sierpiiń 80 oraz NSZZ Solidarność musiały zewrzeć szeregi i głośno wyrazić swoje niezadowolenie. W wyniku wspólnych działań obu związków zawodowych udało nam się doprowadzić do zdecydowanych negocjacji z zarządem Holdingu KW oraz do postawienia twardych warunków: albo właściciel się ocknie i okaże zainteresowanie przyszłością podległej spółki, albo związki wdrażają przygotowany wcześniej plan działań zgodny z zapisami w ustawie o związkach zawodowych. Postawiliśmy sprawę jasno i czytelnie. Rozmowy przyniosły oczekiwany efekt. Występujący w imieniu Holdingu KW prezesi zrozumieli, że jesteśmy zdesperowani do tego stopnia, iż dalsza zwłoka w działaniach doprowadzi do eskalacji działań strony społecznej. Co z tego płynie? To, że w GZUG-u będą podwyżki. Zauważalne podwyżki. Spowodują one, że staniemy się znowu atrakcyjni na rynku firm górniczych. Zarząd Holdingu KW wykazał dobrą wolę i odbyły się rzeczowe rozmowy. Za wcześnie jeszcze, by zdradzać w tym momencie szczegóły, ponieważ w tej chwili władze GZUG zostały zobligowane do szczegółowych wyliczeń i zmian w taryfikatorze wynagrodzenia - podkreśla Janusz Marek.

KOMENTARZE (12)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP