Minister energii powołał zespół, który zajmie się oceną obowiązujących przepisów dotyczących prowadzenia ruchu zakładów górniczych. Efektem jego prac mają być rekomendacje dotyczące uproszczenia i zwiększenia użyteczności tych regulacji.
O powołaniu zespołu poinformował w czwartek Wyższy Urząd Górniczy (WUG), który zapewni obsługę jego prac. W ośmioosobowym gremium nadzór górniczy będzie miał pięciu przedstawicieli. Pracami zespołu pokieruje pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Zastępcą przewodniczącego został prezes WUG Mirosław Koziura - prezes WUG. W posiedzeniach będą uczestniczyć zaproszeni eksperci i przedstawiciele sektora górniczego, którzy będą mieli głos doradczy.
- Obowiązujące obecnie przepisy regulujące ruch podziemnych zakładów górniczych są obszerne i szczegółowe. Zmiany zachodzące w funkcjonowaniu tych zakładów, w tym postęp techniczny oraz postęp zakresie bhp, powodują, że konieczne jest przygotowanie nowych rozporządzeń. Wypracowane zostaną na podstawie analizy obecnych regulacji prawnych w kontekście ich użyteczności, zasadności i uproszczenia - wyjaśniła w czwartek rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.
Sprecyzowano sześć zasadniczych zadań zespołu. Do najważniejszych należą identyfikacja obszarów wymagających regulacji, analiza przepisów w celu ich uproszczenia, skatalogowanie przypadków, gdy przedsiębiorca musi posiadać dowód sprawdzenia rozwiązań technicznych przez rzeczoznawcę ds. ruchu zakładu górniczego, a także wskazanie przepisów technicznych wymagających zmian.
Zadaniem zespołu ma być także wdrożenie wyników strategicznego projektu badawczego "Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach", który jest realizowany z inicjatywy WUG przez różne ośrodki naukowe na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Mają też powstać projekty aktów wykonawczych do ustawy Prawo geologiczne i górnicze w zakresie BHP w poszczególnych rodzajach zakładów górniczych.
Na początku tego roku przedstawiciele Ministerstwa Energii i nadzoru górniczego zapowiadali podjęcie analiz, na ile zmiany w przepisach bhp mogą przyczynić się do zmniejszenia kosztów działania kopalń, przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o obniżenie kosztów certyfikacji i innych procedur.
Już wcześniej nadzór górniczy podjął już prace dotyczące uporządkowania i dostosowania do obecnych realiów przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Drogę do tego otworzyła nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego w 2011 r. Brakuje jednak niektórych przepisów wykonawczych do ustawy, czyli rozporządzeń, nad którymi pracowały ministerstwa gospodarki i środowiska; po zmianach w strukturze rządu sprawę przejęło Ministerstwo Energii.
Radek, 20.05.2016 21:40
Emeryt, 20.05.2016 09:51
nemo, 20.05.2016 08:25