Powstała Rada Bezpieczeństwa Pracy w górnictwie

Powstała Rada Bezpieczeństwa Pracy w górnictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rada do spraw Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie Węgla Kamiennego, skupiająca przedstawicieli nadzoru górniczego, szefów spółek węglowych i związanych z branżą naukowców, powstała przy Wyższym Urzędzie Górniczym (WUG) w Katowicach.

Jednym z zadań rady, powołanej z inicjatywy prezesa WUG Piotra Buchwalda, ma być m.in. dbałość o szybki i efektywny transfer do praktyki górniczej osiągnięć naukowych i rozwiązań, poprawiających bezpieczeństwo pracy w kopalniach.

Zdaniem prezesa WUG, ścisła współpraca naukowców i praktyków, wsparta doświadczeniami nadzoru górniczego, może przyczynić się do realnej poprawy bezpieczeństwa w kopalniach. Dotychczas - według Buchwalda - brakowało forum, kształtującego kulturę bezpieczeństwa.

- Nie wystarczy mówić o bezpieczeństwie; także kontrole, które prowadzimy i kary, które nakładamy za łamanie przepisów, nie załatwią sprawy. Potrzebne są konkretne działania, które z czasem powinny przełożyć się na zauważalną poprawę bezpieczeństwa - uważa prezes WUG.

Zastrzegł, że 12-osobowa rada nie będzie kolejną komisją (przy WUG działa kilka komisji doradczych ds. najistotniejszych problemów górniczych), ale forum, gdzie będą podejmowane i rozwiązywane, we współpracy z nauką górniczą, najważniejsze problemy w zakresie bezpieczeństwa. Rozwiązania mają być wypracowywane wspólnie przez specjalistów i pracodawców.

Rada będzie organem opiniodawczym i doradczym prezesa WUG. Ma spotykać się nie rzadziej niż co trzy miesiące. W jej skład, oprócz przedstawicieli WUG, weszli także naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a także Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, oraz szefowie spółek węglowych: Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego.

Jednym z pierwszych tematów, jakimi zajmie się rada, będą propozycje zmian w prawie geologiczno-górniczym, zmierzające w kierunku wzmocnienia roli pracodawców w zakresie wdrażania nowych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. Specjaliści zajmą się też zasadami stosowania tzw. gazów inertnych w kopalniach (np., azot, dwutlenek węgla), które wykorzystywane są pod ziemią m.in. w pracach prewencyjnych, np. w akcjach przeciwpożarowych.

Odrębnym zagadnieniem, którym ma zająć się rada, jest funkcjonowanie ratownictwa górniczego w kopalniach. Nadzór górniczy chce, aby ratownicy w większym niż dziś stopniu byli odpowiedzialni za działania prewencyjne, zapobiegające wypadkom. Przeanalizowany ma być m.in. system szkoleń i procedury, za które w kopalniach odpowiedzialni są ratownicy.

Do zadań rady będzie także należeć bieżąca analiza stanu zagrożeń naturalnych i technicznych w kopalniach, analiza przyczyn i okoliczności wypadków górniczych, ocena przygotowania zawodowego i szkolenia osób zatrudnionych w kopalniach, opiniowanie aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa pracy oraz proponowanie działań naukowo-badawczych, technicznych, inwestycyjnych oraz legislacyjnych w zakresie bezpieczeństwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstała Rada Bezpieczeństwa Pracy w górnictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!