Powstaje Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla

Powstaje Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prawdopodobnie w czerwcu nastąpi oficjalne otwarcie powstającego w Katowicach Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla, będącego ekspercką instytucją tworzoną pod auspicjami jednej z agend ONZ.

Podstawowe parametry działania i zadania Centrum mają być uzgodnione do końca lutego. Tworzona w Głównym Instytucie Górnictwa (GIG) instytucja ma stać się ośrodkiem międzynarodowej współpracy w dziedzinie problematyki metanowej oraz transferu polskiego know-how w tym zakresie.

"O stworzenie takiego ośrodka u siebie zabiegały m.in. Chiny, Indie, Ukraina; my wygraliśmy" - przypomniał podczas środowej konferencji poświęconej metanowi w Katowicach Jacek Skiba z GIG, wiceprzewodniczący grypy ekspertów ds. metanu z kopalń Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych (UNECE - United Nations Economic Commission for Europe).

Memorandum w sprawie utworzenia Centrum podpisano jesienią ubiegłego roku w Genewie. To porozumienie między GIG, polskim rządem (reprezentował go wówczas resort gospodarki) oraz Europejską Komisją Gospodarczą Narodów Zjednoczonych.

Głównym zadaniem Centrum będzie wspieranie działań, służących upowszechnianiu najlepszych praktyk związanych ze zmniejszaniem emisji metanu do atmosfery i jego gospodarczym wykorzystaniem - tak, by było to opłacalne i akceptowalne społecznie. Gromadzone będą m.in. informacje i doświadczenia w zakresie zarządzania metanem z kopalń z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, na co szczególny nacisk kładzie ONZ.

Oprócz wymiany doświadczeń, wizyt specjalistów czy szkoleń w dziedzinie metanu z kopalń, Centrum ma również uczestniczyć w projektach badawczych. Katowicki GIG przygotowuje np. projekt finansowany z Funduszu Badawczego Węgla i Stali, w ramach którego chce zbadać możliwości skutecznego odmetanowania poprzez zniszczenie struktury węgla pod ziemią - za pomocą wody oraz odpowiednio dobranych materiałów wybuchowych.

Metan to bezwonny gaz towarzyszący złożom węgla kamiennego. Ponad dwie trzecie tego surowca wydobywanego w Polsce pochodzi z pokładów metanowych. Rocznie przy eksploatacji wydziela się ok. 900 mln m sześc. tego gazu, z czego trzecia część jest ujmowana w specjalne instalacje, a pozostała trafia do atmosfery. Około dwie trzecie ujętego metanu jest wykorzystywane do produkcji ciepła, prądu i chłodu. Obecnie kopalnie stosują odmetanowanie w trakcie eksploatacji. Tzw. zasoby bilansowe metanu w polskich złożach węgla geolodzy szacują na co najmniej ok. 170 mld m sześc. Wybuchy i zapalenia metanu należą do najczęstszych przyczyn górniczych katastrof.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstaje Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!