Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Powołano komisję, która ustali przyczyny wypadku w KWK Krupiński

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
07-05-2011 07:16

Piotr Litwa, prezes WUG powołał 6 maja br. Komisję do zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych 5 maja 2011 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, kopalni Krupiński w Suszcu. Dwie osoby poniosły śmierć, 11 zostało poszkodowanych.

Pierwsze posiedzenie 18 osobowej komisji odbędzie się w przyszłym tygodniu. Eksperci (wśród nich znajdą się naukowcy, przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Państwowej Inspekcji Pracy, przedsiębiorcy i nadzoru górniczego) pracować będą pod przewodnictwem Wojciecha Magiery, wiceprezesa WUG. Termin zakończenia prac komisji w decyzji prezesa WUG ustalono na 30 listopada 2011 r.
Do głównych zadań komisji należy dokonanie analizy przyczyn i okoliczności zapalenia metanu w kopalni Krupiński i przeprowadzenie oceny przebiegu akcji ratowniczej. Zadaniem komisji będzie także sformułowanie wniosków z przeprowadzonych analiz i ocen, a na ich podstawie przedstawienie propozycji zaleceń zmierzających do zapobieżenia podobnym zdarzeniom w przyszłości.

WUG przypomina, że największe katastrofy górnicze w ostatnich 25 latach miały związek z zagrożeniem metanowym. W kopalni Krupiński występuję najwyższy stopień zagrożenia metanowego. W ub.r. w wyniku prowadzonych robót górniczych do atmosfery kopalnianej wydzieliło się w tej kopalni około - 81,6 mln metrów sześć. tego gazu.

W czwartek - 5 maja br. - o godz. 19.48 - doszło do zapalenia metanu w zrobie eksploatowanej ściany N-12 w pokładzie. 329/1, 329/1-2 na poziomie 820 metrów. W rejonie zagrożenia pracowały 32 osoby. Większość wydostała się o własnych siłach. Pod ziemią uwięzionych pożarem zostało pięciu górników. Schronili się w chodniku wentylacyjnym. Po czterech godzinach akcji ratowniczej udało się do nich dotrzeć. Wyprowadzono jednego z górników, a czterech ze względu na zerową widoczność (duże zadymienie) i szok wypadkowy nie zdecydowało się opuścić swojego schronienia. W związku z zaistniałą sytuacją ratownicy zbudowali lutniociąg, którymi dostarczali do wyrobiska świeże powietrze w celu zmniejszenia zadymienia i obniżenia temperatury atmosfery kopalnianej, która w niektórych chwilach przekraczała 40 stopni C. Druga próba wyprowadzenia górników była skuteczna. Niestety, jeden z nich na skutek odniesionych obrażeń zmarł. Podczas prowadzenia akcji ratowniczej jeden z ratowników (pracownik JSW) uległ wypadkowi śmiertelnemu. Trwają poszukiwania jeszcze jednego ratownika, który oddalił się od zastępu. Czytaj także: KWK Krupiński. Nie żyją górnik i ratownik. Drugi ratownik poszukiwany

Ranni górnicy są hospitalizowani w szpitalach w Siemianowicach Śląskich (9 osób) i Jastrzębiu Zdrój (2 osoby). Po zakończeniu akcji ratowniczej (odnalezieniu poszukiwanego ratownika) rozpocznie się akcja pożarowa.

Nadzór nad akcją ratowniczą sprawują pracownicy Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku i WUG. W sztabie akcji są m.in. przedstawiciele CSRG.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP